Grody Czerwieńskie, czyli sporne pogranicze polsko-ukraińskie

Kategorie: 

Fotografia. Public domain

W ostatnim czasie można było w mediach usłyszeć wypowiedzi liderów ukraińskich nacjonalistów o rewidowaniu granicy z Polską i żądania zwrotu 16 powiatów przyległych do granicy polsko ukraińskiej w tym Przemysla, które jak twierdzą są ziemiami ruskimi.

 

Takie pretensje terytorialne są dzisiaj oczywiście niedorzeczne, gdyż nie mają poparcia w obecnej strukturze etnicznej ziem do których  prawo roszczą sobie ukraińscy nacjonaliści. Ale czy tak było zawsze? Jaka była historia regionu? Czy żądania ukraińskich nacjonalistów są rzeczywiście całkowicie bezpodstawne i nie mają poparcia w historii?

W odpowiedzi na te pytania może pomóc wykład pt Ex oriente lux,   który wygłosił dr Marcin Wołoszyn. W ciekawym godzinnym wykładzie dr Wołoszyn przedstawia w skrócie historię obecnego pogranicza polsko ukraińskiego, skupiając się głównie na historii badań archeologicznych i ich rezultatów.  W drugiej części wykładu dr Wołoszyn przybliża historię polemiki nad przynależnością tego spornego terenu pomiędzy naukowcami polskimi a ich kolegami z Ukrainy i Rosji.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika jerkras

Czy wałściciel kupując sobie

Czy wałściciel kupując sobie ziemie pozostawia na niej starego właścicela czy musi on opuścić teren, więc nie można mówić o zajęciu ziemi jak na niej pozostaja starzy mieszkańcy, pozytywnym przykładem sa Bieszczady i tylko tak należy rozumieć przejęcie ziemii.

0
0

Skomentuj