Polscy naukowcy zrekonstruowali wygląd żony Jarosława I Mądrego

Kategorie: 

public domain

Kilka dni temu napisałem artykuł o zmaganiach Bolesława Chrobrego z Jarosławem I Mądrym, nie spodziewałem się, że tak prędko powrócę na Ruś Kijowską. A stało się to za sprawą polskich specjalistów, którzy pomogli przy produkcji serialu dokumentalnego pod tytułem "Ukraina. Przywracanie swojej historii" wyprodukowanego przez ukraińską telewizję 1+1 i wyemitowanego 26 sierpnia 2016 roku.

 

W 2009 roku naukowcy ukraińscy otworzyli sarkofag Jarosława I Mądrego (978-1054) znajdujący się w Soborze Sofijskim w Kijowie. W sarkofagu oprócz szczątków Jarosława znajdują się szczątki kobiety, przypuszczalnie drugiej żony Jarosława Ingegerdy Szwedzkiej. Zadaniem polskich naukowców była rekonstrukcja twarzy szwedzkiej księżniczki.

 

Zanim przystąpię do opisu badanych szczątków i samej rekonstrukcji, warto nakreślić kilka zdań o tym kim była Ingegerda Szwedzka. Ingegerda urodzona w Sigtunie w 1001 roku a zmarła w 1050 lub 1051 roku była córką króla Szwecji Olafa i Astrydy Obodryckiej, córki księcia Połabian o, której Snorri Sturluson napisał, że uwielbiała przepych i luksusy.

Ingegerda początkowo była przeznaczona do poślubienia króla Norwegii Olafa II, jako gwarancja pokoju pomiędzy dwoma państwami.  Ślub miał się odbyć jesienią 1018 roku  na granicy obu państw, nad rzeką Elw.

Zgodnie z umową Olaf II przybył nad granicę, aby powitać narzeczoną i jej ojca. Niestety nikogo tam nie zastał. Wysłani do Szwecji gońcy powrócili ze złymi wieściami. Jeszcze latem do króla Szwecji przybyli posłowie od nowogrodzkiego księcia Jarosława z prośbą o rękę księżniczki Ingegerdy.

Prośba została wysłuchana i księżniczka w 1019 roku wyszła za mąż za księcia Jarosława, który w tym czasie rządził w Nowogrodzie, zmieniając jednocześnie imię na Irena. Ingegerda założyła w Kijowie pierwszy żeński monaster. Przed śmiercią złożyła śluby zakonne i otrzymała imię Anna. Do dziś w cerkwi prawosławnej czczona jest jako święta Anna Nowogrodzka. Ingegerda i Jarosław doczekali się licznego potomstwa. Sześciu synów i trzech córek, które poślubiły królów Francji, Węgier, Norwegii i Danii.

Badania i rekonstrukcja.

Bardzo pomocne w rekonstrukcji twarzy,  były badania wykonane przez ukraińskich naukowców. Oprócz tomografii komputerowej szczątków kostnych,  wykonano także badania radiologiczne, antropologiczne  oraz izotopowe. Pomocne okazały się także badania naukowców radzieckich, którzy otworzyli sarkofag w 1939 roku.

 

Zachowane szczątki wskazują na to, że kobieta zmarła około 50 roku życia. Badania czaszki pokazały, że posiada ona cechy nordyckie, co potwierdza w pewien sposób tożsamość towarzyszki wiecznego spoczynku Jarosława Mądrego. Czaszkę cechują także wymieszane cechy anatomiczne kobiece i męskie,  co wprowadziło na chwilę naukowców w konsternację i spowodowało wątpliwości co do płci zmarłej osoby.

 

Jednak analiza kości miednicy rozwiała chwilowe wątpliwości, udowadniając niezbicie, że są to szczątki kobiety. Kobieta miała 170 cm wzrostu i musiała być dobrze jak na kobietę zbudowana. Potwierdzają to dobrze rozwinięte na kościach przyczepy mięsni.

 

W celu odtworzenia wyglądu twarzy Ingegerdy zastosowano metody stosowane w medycynie sądowej, w celu ustalenia tożsamości nieznanych kości lub zwłok. Przy użyciu obrazów z tomografii komputerowej, naukowcy byli w stanie wygenerować obraz 3D czaszki. Następnie osadzono gałki oczne i wyznaczono punkty antropometryczne i grubość tkanek miękkich co stało się bazą do stworzenia modelu mięśni, na tej podstawie można było już dokonać rekonstrukcji całej twarzy.

 

Trzeba przyznać, że efekt końcowy pracy polskich specjalistów jest imponujący, a wizerunek skandynawskiej księżniczki jest bardzo wiarygodny.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Walik

Muskularna, silna baba o

Muskularna, silna baba o wymieszanych cechach anatomicznych męskich i żeńskiech... to raczej enerdowska sportsmenka...

0
0
Portret użytkownika X

"wizerunek bardzo wiarygodny"

"wizerunek bardzo wiarygodny" na jakiej podstawie?Na jakiej podstawie się pytam?  bo jakoś nie widzę rzetelnej podstawy faktologicznej (sam kształt kości czaszki w żadnym wypadku nie przesadza o budowie mięśni, kolorze oczu, szerokości ust, itp). To, że "statystycznie" jest tylko daną statystyczną i w konkretnym przypadku nie jest podstawą do wysuwania wniosków.

0
0
Portret użytkownika Agnes

Ano jest wiarygodny. Na

Ano jest wiarygodny. Na podstawie samej budowy czaszki można z bardzo wysokim prawdopodobieństwem zrekonstruować wygląd danej osoby. Czaszka to nie tylko kość, ale i przyczepy mięśni i ścięgien, na podstawie których można zrobić taką rekonstrukcję. Zgodzę się jednak, że jest tu również miejsce na domysły, ponieważ kształtu tkanki chrzęstnej rozłożenia owłosienia nijak się nie przewidzi. 

0
0

Skomentuj