W Morzu Czarnym przez przypadek odkryto kilkadziesiąt wraków

Kategorie: 

Źródło: public domain

Grupa archeologów specjalizujących się w podmorskich badaniach,  dokonała zupełnie niespodziewanego odkrycia. Prowadząc badania w Morzu Czarnym u brzegów Bułgarii, nie poszukiwali zatopionych osad czy innych śladów ludzkiej aktywności. Tym razem naukowcy badali wzrost poziomu wody, który nastąpił po ostatnie epoce lodowej, 20.000 lat temu.

Naukowcy skanowali dno morza i ku swemu zaskoczeniu odkryli 40 dotąd nieznanych wraków, statków i okrętów, głównie bizantyjskich i otomańskich. Większość z odkrytych wraków jest w bardzo dobrym stanie, dzięki nikłej obecności tlenu na głębokości poniżej 150 m co spowalnia rozkład.

Zespół naukowy wykonał tysiące zdjęć wraków a następnie użył techniki fotogrametrii by zbudować modele 3D odnalezionych wraków.  dziedzina nauki i techniki zajmująca się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w terenie na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (fotogramów).

Praktycznym zastosowaniem fotogrametrii jest jej wykorzystanie jako źródła podczas tworzenia map. W geodezji służy jako pomoc przy pomiarach dużych obszarów i odległości. Jest też jedną z metod wyznaczania wysokości obiektów. Do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych są wykorzystywane specjalne, na ogół wielkoformatowe, kamery fotogrametryczne wyposażone w specjalne obiektywy pozbawione aberracji

Jon Adams z Uniwersytetu Southampton zauważa, że większość detali konstrukcji zatopionych jednostek, takich jak kadłuby, maszty, stery są bardzo wyraznie zauważalne. Jest przekonany, że nikt do tej pory nie osiągnął podobnego poziomu jakości modelów na wrakach zalegających tak głęboko pod wodą.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj