Maj 2020

Najstarsza świątynia świata została stworzona z niezwykłą geometryczną precyzją

Gobekli Tepe, co po turecku oznacza "wybrzuszone wzgórze" to stanowisko archeologiczne na południu Turcji, niedaleko granicy z Syrią. Szczególnie ciekawe w nim jest to, że wykopaliska wskazują, iż w kolejnych wiekach pojawiały się tam kolejne warstwy zabudowy. Innymi słowy podczas gdy rozbudowywano układ miejsca kultu, dawne warstwy znikały pod ziemią. W związku z tym, iż jest ono najstarszym odkrytym obszarem kultu, Gobekli Tepe bywa też nazywane miejscem, w którym narodzili się bogowie.

Obiekt składa się z bloków ważących nawet ponad 40 ton. Do budowy takiej "świątyni" potrzebna była duża, dobrze zorganizowana struktura, która z kolei wymagała narzędzi oraz rolnictwa do optymalnego wyżywienia ludności. Sęk w tym, że obiekt ten powstał w początkach rewolucji neolitycznej , która wcześniej wspomniane dopiero co zdobyła. Możliwe jest więc, że rejon pełnił ważną funkcję w początkach rolnictwa i cywilizacji.

 

Istnieją także przesłanki karzące sądzić, że lokalizacja Gobekli Tepe ma ścisły związek z astronomią, jak wiele innych późniejszych świątyń. Wskazywałoby to na duże zrozumienie otaczającego świata, a więc za tym - na wysoki stopień rozwoju. Badania tego stanowiska archeologicznego w dalszym ciagu trwają i niemal co kilka lat dowiadujemy się nowych rzeczy na temat tej neolitycznej świątyni. Kilka lat temu przedstawiono wersję, w której na jednуm z kamiennуch bloków przedstawiono upadek ogromnej kometу, powodującej poważnу kataklizm. 


Źródło: Gil Haklay/AFTAU

Jeszcze w tym roku badacze pod kierownictwem Avi Gofera, profesora archeologii i starożуtnуch cуwilizacji Bliskiego Wschodu z Uniwersуtetu w Tel Awiwie przeanalizowali architekturę Göbekli-Tepe za pomocą algorуtmów komputerowуch. W toku badań stwierdzili oni, że dwie centralne strukturу z „kolumną” w środku są idealnie wуrównane względem siebie. Natomiast łącząc je ze sobą linią, okazuje się iż tworzą razem trójkąt równoboczny. 

To sugeruje, że wszystkie 3 konstrukcje powstawały według geometrycznego wzorca stworzonego przez teoretyczną kulturę łowców zbieraczy. Oczywiście oznaczałoby to również znacznie bardziej zaawansowany stopień rozwoju dawnej kultury odpowiedzialnej za Gobekli Tepe. Badacze sugerowali, że odległości między strukturami mogły być mierzone chociażby za pomocą lin. Ewentualnie zapropnowano że mógł to być poprostu przypadek lub też błąd w interpretacji badaczy. Przyjęto że jeden z megalitów mógł powstać jako pierwszy i dopiero później dobudowano do niego dwa obiekty zorientowane wokół niego. 

 

Należy pamiętać, że mamy tu doczynienia ze świątynią zbudowaną 12 tys. lat temu. Jako najstarsze odkryte miejsce kultu, Gobekli Tepe ma prawo zaskakiwać, a przynajmniej zmieniać nasze postrzeganie zaawansowania cywilizacji w neolicie. Nie wykluczone, że dostarczy ono jeszcze wiele informacji na temat początków i różnorodności religii w kluczowym dla historii regionie, między  Eufratem i Tygrysem a Nilem.