Marzec 2021

W polskiej wsi Dębiany odkryto grobowce megaksyloniczne sprzed 5,5 tysiąca lat

Na południowym wschodzie Polski, archeolodzy odkryli jeden z największych cmentarzy megalitycznych w Europie Wschodniej. Na jego terenie znajduje się siedem grobowców, których wiek wynosi około 5,5 tysiąca lat. Grobowce znajdują się na zachód od Sandomierza, we wsi Dębiany.

 

Naukowcy określają te konstrukcje jako megksylony (z języka greckiego „mega” - wielki i „ksylon” - drewno), nie były one zbudowane z kamieni, jak w przypadku grobowców megalitycznych znajdywanych w północnej Polsce, ale z drewnianych filarów. Powyżej nich znajdowały się gliniane kopce, a poniżej komory grobowe. Odkryte przez badaczy pochówki mogą jednak przywodzić na myśl Kopce Kujawskie, ponieważ długość większości z nich wynosi od 40 do 50 metrów.

 

Mimo iż do tej pory znaleziono siedem grobowców, archeolodzy pracujący przy wykopaliskach uważają, że na tym terenie może znajdować się ich nawet dwanaście. W toku prac wykopaliskowych, natrafiono tam również na fragmenty ceramiki i inne artefakty. Zdaniem ekspertów, pochówki powstały w okresie rozkwitu kultury pucharów lejkowatych w V-III tysiącleciu pne. Wygląda na to, że na terenie Dębian znajdowało się jedno z największych cmentarzysk tej kultury.

 

Jak donosi Radio Kielce, do znaleziska doszło przypadkowo, jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Dokonał tego, krakowski archeolog Jan Bulas, który dostrzegł na zdjęciach satelitarnych pola uprawnego, zarys czworokąta i wraz z kolegą Marcinem M. Przybyłą udał sie na miejsce. Badacze, przeprowadzili tam badania magnetyczne i dostrzegli kształt dawnej konstrukcji przypominającej szaniec oraz znacznie starsze grobowce megaksyloniczne. W wykopaliskach na tym terenie, nieodzowna okazała się współpraca ze strony Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, który zapewnił środki na badania. Równie dużą rolę odegrali właściciele pól na których odbywały się wykopy, którzy zgodzili się na współpracę z ekipą archeologów.