Bojowa łódz z czasów Mieszka I wydobyta z Jeziora Lednickiego

Kategorie: 

Źródło: public domain

Jezioro Lednickie ujawniło swój kolejny sekret. Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wydobyli z dna jeziora łódz jednopienną czyli dłubankę. Naukowcy szacują, że ich najnowsze znalezisko pochodzi z X wieku i zostało wytworzone przez rzemieślników pracujących dla Mieszka I.

 

Łódz spoczywała w mętnych wodach jeziora na głębokości 7,5 m w odległości około 75 m od brzegu jeziora. Do akcji wydobycia łodzi o długości 10 m przystąpiono na początku pazdziernika, lecz ze względu na kruchość znaleziska pośpiech nie był wskazany i prace trwały aż do 14 listopada.

Dodatkowo pracę archeologom utrudniały fragmenty drewnianej konstrukcji mostu, który zawalił się na spoczywająca na dnie łódz. Niestety łodzi nie udało się wydobyć w całość, upływ czasu, nietrwałość materiału, działające na nią ponad 1000 lat środowisko wodne spowodowało liczne pęknięcia. Z tego powodu łódz wydobyto w kilku fragmentach.

 

Co ciekawe naukowcy o łodzi wiedzieli juz od lat, gdyż łódz została zlokalizowana już w latach 90. Jednak dopiero teraz została podjęta decyzja o jej wydobyciu i konserwacji. Łodzie tego typu były bardzo popularne wśród Słowian i używano ich od VI wieku.

 

Łodzie gospodarcze służące do połowu ryb były mniejsze, natomiast łodzie bojowe sięgały rozmiarami 11m i spokojnie mieściły 10 wojowników, którzy mogli się w nich przemieszczać rzekami na setki kilometrów w czasie najazdów podejmowanych na wrogie plemiona.

 

 

Znalezisko zostało natychmiast przewiezione do Torunia gdzie przejdzie konserwację. Następnie stanie się eksponatem w Muzeum Historii Polski w Warszawie jako długoterminowy depozyt wypożyczony przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika archeologe

nie dziwota ze polscy

nie dziwota ze polscy archeologowie ja zniszczyli podczas wydobycia, patrzac na jakosc zdjec ktore dokumentuja wydobycie prawdopodobnie przy wydobyciu poslugiwali sie dzwigiem a lodke myli karcherem z promocji, a tak na serio wstyd ze w ten sposob to jest udokumentowane, gdyby to bylo w innym kraju to pewnie National Geographic by przy tym bylo u nas poszli na zywiol.

0
0
Portret użytkownika gnago

A po czym poznać że bojowa ?

A po czym poznać że bojowa ? Po lawetach proc , kuszy czy innego rodzaju broni? Czy  zwyczajnie duża łódka do transportu wciągania dużej sieci etc. Wiem to domniemania ale równoważne tezie o bojowości tej łodzi

0
0
Portret użytkownika gnago

Nieumarły czy zwyczajnie

Nieumarły czy zwyczajnie migracja duszy po ciałach przez tysiąclecia? Skoro bojowo podobnych łodzi osobiście używałeś czy byłej świadkiem/uczestnikiem wyprawy. Teza o użyteczności tej łodzi w biznesie kupca przeważa nad okazjonalnym użytkowaniem w czasie wypraw zbrojnych.Jeśli nie to doświadczenie te sprowadza się do powtarzania głupoty przez kogoś powiedzianej i bezkrytycznie powielanej

0
0

Skomentuj