Bojowa łódz z czasów Mieszka I wydobyta z Jeziora Lednickiego
Image
Jezioro Lednickie ujawniło swój kolejny sekret. Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wydobyli z dna jeziora łódz jednopienną czyli dłubankę. Naukowcy szacują, że ich najnowsze znalezisko pochodzi z X wieku i zostało wytworzone przez rzemieślników pracujących dla Mieszka I.
Łódz spoczywała w mętnych wodach jeziora na głębokości 7,5 m w odległości około 75 m od brzegu jeziora. Do akcji wydobycia łodzi o długości 10 m przystąpiono na początku pazdziernika, lecz ze względu na kruchość znaleziska pośpiech nie był wskazany i prace trwały aż do 14 listopada.
Dodatkowo pracę archeologom utrudniały fragmenty drewnianej konstrukcji mostu, który zawalił się na spoczywająca na dnie łódz. Niestety łodzi nie udało się wydobyć w całość, upływ czasu, nietrwałość materiału, działające na nią ponad 1000 lat środowisko wodne spowodowało liczne pęknięcia. Z tego powodu łódz wydobyto w kilku fragmentach.
Co ciekawe naukowcy o łodzi wiedzieli juz od lat, gdyż łódz została zlokalizowana już w latach 90. Jednak dopiero teraz została podjęta decyzja o jej wydobyciu i konserwacji. Łodzie tego typu były bardzo popularne wśród Słowian i używano ich od VI wieku.
Łodzie gospodarcze służące do połowu ryb były mniejsze, natomiast łodzie bojowe sięgały rozmiarami 11m i spokojnie mieściły 10 wojowników, którzy mogli się w nich przemieszczać rzekami na setki kilometrów w czasie najazdów podejmowanych na wrogie plemiona.
Znalezisko zostało natychmiast przewiezione do Torunia gdzie przejdzie konserwację. Następnie stanie się eksponatem w Muzeum Historii Polski w Warszawie jako długoterminowy depozyt wypożyczony przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
- Dodaj komentarz
- 5112 odsłon
A po czym poznać że bojowa ?
A po czym poznać że bojowa ? Po lawetach proc , kuszy czy innego rodzaju broni? Czy zwyczajnie duża łódka do transportu wciągania dużej sieci etc. Wiem to domniemania ale równoważne tezie o bojowości tej łodzi
Nauka z płynąca z
Dodane przez gnago (niezweryfikowany) w odpowiedzi na A po czym poznać że bojowa ?
Nauka z płynąca z doświadczenia kolego.
Nieumarły czy zwyczajnie
Dodane przez kayomki (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Nauka z płynąca z
Nieumarły czy zwyczajnie migracja duszy po ciałach przez tysiąclecia? Skoro bojowo podobnych łodzi osobiście używałeś czy byłej świadkiem/uczestnikiem wyprawy. Teza o użyteczności tej łodzi w biznesie kupca przeważa nad okazjonalnym użytkowaniem w czasie wypraw zbrojnych.Jeśli nie to doświadczenie te sprowadza się do powtarzania głupoty przez kogoś powiedzianej i bezkrytycznie powielanej
300 letnia łodka ..
300 letnia łodka .. przynajmniej pozory zachowajcie
nie dziwota ze polscy
nie dziwota ze polscy archeologowie ja zniszczyli podczas wydobycia, patrzac na jakosc zdjec ktore dokumentuja wydobycie prawdopodobnie przy wydobyciu poslugiwali sie dzwigiem a lodke myli karcherem z promocji, a tak na serio wstyd ze w ten sposob to jest udokumentowane, gdyby to bylo w innym kraju to pewnie National Geographic by przy tym bylo u nas poszli na zywiol.