Afrykańska megastruktura. Kto zbudował olbrzymie mury Beninu?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mury Beninu to jedna z największych konstrukcji stworzonych przez człowieka. Ta niesamowita budowla, znajduje się w Edo w Nigerii i składa się z wielu zazębiających się ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Pierwotnie miały one ponad 18 m wysokości i otaczały oszar o powierzchni ponad 1191 kilometrów kwadratowych.

Jest to niezwykły dowód na prawdziwy poziom urbanizacji państw na południe od Sahary. Jest to również spora zagadka, ponieważ nikt nie wie kto zbudował mury Beninu. Przetrwały one aż do ​​dziś, pomimo zniszczeń spowodowanych wojnami w 1897 roku. Choć fragmenty murów stopniowo zanikają w miarę postępu współczesnego świata, zachowało się ich wystarczająco, aby wciąż móc powiedzieć o nich kilka istotnych rzeczy.

 

Fosy i mury są chronione przez rząd dopiero od 1961 roku. Większość konstrukcji wymaga pilnych prac konserwatorskich, których brak grozi ich utratą na zawsze. Mury miejskie Beninu, odkryto po raz pierwszy około 1500 roku n.e. Odkrywca Duarte Pacheco Pereira, opisał je po powrocie ze swojej afrykańskiej podróży. Niemal 100 lat później inny opis tych murów, podał badacz Dirik Ruiters.


Benin w XVII wieku

Zgodnie z relacją Pereira, miasto było otoczone ogromnym murem, a także ziemnymi wałami z bardzo szeroką fosą. Podróżnik opowiadał o jednym przejściu, przez które można było dostać się do miasta. Trudno wskazać dokładną datę rozpoczęcia budowy muru. Stąd też wzięły się szacunki, wedle których oryginalna budowa rozpoczęła się pomiędzy pierwszym tysiącleciem a 1500 rokiem naszej ery.

 

Ze względu na skalę konstrukcji, archeolodzy obliczyli, że przy 10-godzinnym dniu pracy i nawet 2500 osób, budowa muru mogłaby zająć około 200 dni. Nawet bez uwzględnienia czasu na zbieranie materiałów i przewiezienie ich na miejsce, tak monumentalna budowa świadczy o złożonej i licznej kulturze. Dlaczego więc wiemy o niej tak mało?

O to można winić aktualnych mieszkańców tych terenów. W Edo zachowały się porozrzucane fragmenty konstrukcji, z których zdecydowana większość, jest wykorzystywana przez okolicznych mieszkańców do budowy lub napraw ich własnych domostw. Wiele z tego, co pozostało z muru, zostało zburzone w celu rozwoju infrastruktury miasta.

 

Matematyk Ron Eglash twierdzi, że układ ściany został zaplanowany za pomocą fraktali. Równolegle budowano nowe budynki na bazie starych, często w mniejszej skali. To bardzo różniło się od tego, co znamy z Europy z tego samego okresu. Jest to jeden z powodów, dla których mieszkańcy Europy Zachodniej, uważali wioski i ludy afrykańskie za prostsze od nich samych.

Jeden z pierwszych pisemnych dowodów wskazujących na historię tej budowli, przypisuje ją niejakiemu Oba Oguola. Miał on rozpocząć budowę fosy dla murów w latach 1280-1295. Wraz z tym nakazał budowę mniejszych rowów wokół małych ważnych miast i wsi. W XV wieku Oba Ewuare Wielki (1440-1473) nakazał poszerzenie fosy. W efekcie powstało dziewięć wejść do miasta.

 

Mieszkańcy Edo, którzy zbudowali to miasto, byli wykwalifikowanymi robotnikami. Miasto Benin od dawna słynie z XIII-wiecznych wyrobów, które choć wykonane z mosiądzu, są pięknymi dziełami sztuki. Ponadto, w mieście powstawały znakomite wyroby z kości słoniowej i rzeźby w drewnie. Od XV do XVIII wieku, miasto Benin utrzymywało dobre stosunki handlowe z Portugalczykami i kupcami z Europy. W XVI wieku imperium Benin rozciągało się od rzeki Niger do dzisiejszego Lagos. Jego region przybrzeżny stał się znany jako „Wybrzeże Niewolników” i pozostawał w użyciu do lat 40 XIX wieku. 

Często eksportowano tam niewolników, którzy byli jeńcami wojennymi. Na przełomie XVIII i XIX wieku, Benin doświadczyło upadku. Królestwo pogrążyło się w konfliktach politycznych i domowych wśród elitarnych członków rodziny królewskiej, co przyczyniło się do wojny domowej. Ponadto, handel niewolnikami zaczął spadać, zmniejszając bogactwo regionu. Królestwo zaczęło tracić terytorium, a jego podległe ludy wykorzystały okazję do oderwania się od imperium.

 

Do czasu przybycia Brytyjczyków w 1897 r. królestwo podupadało. Ostatecznie Benin został splądrowany i włączony do Imperium Brytyjskiego jako część Nigerii. To przerażające, że Mury Beninu rywalizujące niegdyś z Wielkim Murem Chińskim, zostały zrujnowane do tego stopnia. Po upadku królestwa Beninu większość tych budowli została zniszczona przez najeźdźców. Pozostaje nam cieszyć się z tego, że niektóre z pozostałości można zobaczyć do dziś.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj