Archeolodzy rosyjscy wydobyli unikalną figurkę na Syberii

Kategorie: 

Źródło: Public domain

Archeolodzy rosyjscy dokonali odkrycia, które nazwali unikalnym. W Nowosybirsku nad rzeką Ob, na terenie prehistorycznego cmentarzyska "Turist-2" wydobyto z ziemi unikalną figurkę sprzed około 5000 lat.  Naukowcy twierdzą, że znalezisko jest zaskakujące ponieważ nigdy wcześniej nie spotkali się z takim artefaktem na Syberii.

 

Spośród wielu artefaktów wydobytych z ziemi najbardziej interesującym jest właśnie figurka, która przedstawia postać mającą na głowie coś co przypomina pióropusz. Naukowcy snują przypuszczenia, że może to być aureola unosząca się nad głową bóstwa.

Obok intrygującej figurki z pióropuszem odnaleziono szereg innych nie mniej interesujących artefaktów. Uwagę zwraca antropomorficzna figurka wykonana z ciosów mamuta i  kościany wizerunek ptaka. W artefaktach wywiercone zostały dziurki co wskazuje na to, że przyszywano je do ubrań w czasie ceremonii i rytuałów.

 

Naukowcy wstępnie datują stanowisko na koniec trzeciego milenium p.n.e. Obiekty wykonane z kamienia datują na neolit, czwarte milenium p.n.e. W miejscu wykopalisk odnaleziono także osadę kultury Irmen z póznej epoki brązu oraz średniowieczne pochówki z okresu wpływów ludów tureckich.

Główne cmentarzysko pochodzi zapewne z okresu środkowej epoki brązu i przynależy do kultury Krotovo. Naukowcy jednak rezerwują sobie czas na dodatkowe badania, nim ostatecznie potwierdzą chronologię miejsca na którym nawarstwiło się kilka kultur egzystujących w różnych czasach.

Badania i datowanie dodatkowo utrudnia fakt, że w przeszłości gleba w tym miejscu została wielokrotnie przemieszczona. Pierwszy raz 4000 lat temu przez olbrzymią falę wywołaną trzęsieniem ziemi. W czasach współczesnych znajdowało się tam kartoflisko, następnie miejsce zostało splantowane by upiększyć miasto, także muł z pogłębianej rzeki Ob był wysypywany w miejsce dzisiejszych wykopalisk.

 

Już wiadomo, że znalezisko znajdzie swe miejsce w najsławniejszym z rosyjskich muzeów, w Ermitażu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj