Archeologia nietypowa

Kategorie: 

Public domain

Poprzez badania bakterii i grzybów wykrytych w skamieniałych odchodach ludzkich, mikrobiolodzy dostarczają dowody wspierające hipotezy archeologów, dotyczące kultur zamieszkujących  Karaiby ponad 1500 lat temu. Wyniki badań ogłoszone zostały na corocznym spotkaniu American Society for Microbiology.

 

Różne rdzenne kultury zamieszkiwały Wielkie Antyle tysiące lat temu. W Dominikanie i Portoryko zachowało się tysiące prekolumbijskich rdzennych osiedli należących do wymarłych kultur, które wyemigrowały w pewnym okresie historii na Karaiby. Wykopaliska archeologiczne w Vieques, Puerto Rico odkryły narzędzia i inne przykłady rzemiosła, a także skamieniałe odchody pochodzące z lat 200 do 400 n.e. Obecność dwóch różnych stylów artystycznych i rzemieslniczych, wskazuje, że artefakty zostały wykonane przez dwie odrębne kultury.

 

Jedna z kultur  wyróżniała się wysokimi umiejętosciami w  dziedzinie ceramiki. Ich znakiem rozpoznawczym stało się zastosowanie czerwonej i białej farby używanej do nanoszenia na ceramikę ozdobnej ornamentyki. Pomogło to zidentyfikować ten lud jako potomków kultury Saladoid, pochodzącej z terenów dzisiejszej Wenezueli. Natomiast druga kultura osiągnęła wysoki poziom w sztuce i obróbce kamieni półszlachetnych, wykonując z nich ozdoby. Niektóre z ozdób przedstawiają kondora andyjskiego, w więc gatunek ptaka nie występujący na Karaibach. Sugeruje to  boliwijskie Andy jako możliwą kolebkę tego ludu zwanego umownie Huecoid.

 

Aby pomóc w potwierdzeniu  archeologicznych hipotez, Rivera-Perez i jej koledzy zbadali DNA zachowane w koprolitach zarówno z osiedli kultur Saladoid jak i Huecoid. Porównali  populacje bakteryjne i grzybicze występujące w każdej z kultur. Wykryto duże różnice w srodowisku kałowym obu kultur. Zapewniło to dodatkowe wsparcie teorii o multi-etnicznym pochodzeniu pierwotnych mieszkańców Basenu Morza Karaibskiego.. Ponadto w koprolitach kultury Huecoid odkryto slady DNA grzybów i kukurydzy. Sugeruje to spożywanie przez lud Huecido kukurydzianego, sfermentowanego napoju, charakterystycznego dla kultur wywodzących się z Andów. .

„Mimo, że skamieniałe odchody (koprolity) były badane w przeszłosci,  nigdy nie były używane jako narzędzie do określenia rasy i odróżnienia dwóch wymarłych  kultur. Badając DNA zachowane w koprolitach, pochodzące z dwóch starożytnych kultur tubylczych, nasza grupa była w stanie określić bakteryjną i grzybiczą  biotę fizjologiczną charakterystycznie inną dla każdej z populacji, a także niektóre składniki ich diety " powiedziała Jessica Rivera-Perez z Uniwersytetu  Puerto Rico.

 

"Badanie paleo-mikrobiomów zachowanych w koprolitach potwierdziło hipotezę o różnym pochodzeniu pierwotnych mieszkańców Karaibów. I w przyszłosci może dostarczyć kolejnych ważnych dowodów dotyczących migracji  pradawnych kultur i społeczeństw Ameryki Płd i Karaibów", powiedziała Rivera-Perez.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj