Bruneci o ciemnej karnacji dominowali w Europie aż do epoki żelaza

Image

Źródło: tojuzbylo

Historia wyglądu dawnych Europejczyków wciąż zaskakuje naukowców. Międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem specjalistów z Uniwersytetu w Ferrarze odkrył, że aż do epoki żelaza mieszkańcy Europy mieli ciemną karnację, ciemne oczy i włosy. Dopiero około 3000 lat temu jasna pigmentacja zaczęła się upowszechniać, co stanowiło istotny przełom w wyglądzie przodków współczesnych Europejczyków. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym bioRxiv.


 

Badacze przeanalizowali 348 próbek starożytnego DNA pochodzących z 34 krajów Europy Zachodniej i Azji. W analizie pigmentacji wykorzystano system HIrisPlex-S, który na podstawie danych genetycznych potrafi przewidzieć kolor skóry, oczu i włosów. Wyniki wykazały, że pierwsi ludzie, którzy przybyli na tereny Europy około 50–60 tysięcy lat temu, mieli ciemną skórę, podobnie jak ich afrykańscy przodkowie. Przez wiele tysięcy lat ta cecha była dominująca w populacji europejskiej.

 

Pierwsze zmiany w kierunku jaśniejszej pigmentacji zaczęły się pojawiać około 14 tysięcy lat temu, jednak początkowo były rzadkie. Dopiero w epoce żelaza, około 3000 lat temu, jasna skóra stała się bardziej powszechna. 

 

Naukowcy tłumaczą to względami ewolucyjnymi. W warunkach słabszego nasłonecznienia, jakie panują w Europie, jaśniejsza skóra dawała przewagę w syntezie witaminy D, niezbędnej dla zdrowych kości i mięśni. Niedobór tej witaminy mógł prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego osoby z jaśniejszą skórą miały większe szanse na przetrwanie i przekazanie swoich genów potomstwu.

 

Interesującym zjawiskiem jest również pojawienie się niebieskich i zielonych oczu. Naukowcy sugerują, że te cechy nie przynosiły żadnej wyraźnej przewagi ewolucyjnej. Ich rozprzestrzenienie mogło być wynikiem przypadku lub doboru płciowego, gdzie ludzie z takimi cechami byli po prostu uznawani za atrakcyjniejszych partnerów.


Odkrycie, że mieszkańcy Europy przez tak długi czas mieli ciemną karnację, rzuca nowe światło na historię ewolucji człowieka na tym kontynencie. Badania te pokazują, jak skomplikowane procesy genetyczne i środowiskowe kształtowały wygląd przodków współczesnych Europejczyków.


 

 


 

100
2 głosów, średnio 100 %