Ewangelia Barnaby, przełomowy apokryf czy islamski paszkwil?

Image

Źródło: Pixabay.com

Jeszcze w 2012 roku, sieć obiegła informacja, jakoby tureckie Muzeum Etnograficzne w Ankarze było domem dla przełomowego tekstu. Zdaniem jego właścicieli jest to dzieło apostoła Barnaby, jednego z uczniów Jezusa Chrystusa. Kontrowersja otaczająca ten tekst, wynika głównie z zawartych w nim treści, które zupełnie przeczą pozostałym księgom Nowego Testamentu.

 

Wspomniany egzemplarz ewangelii Barnaby, znaleziono w 2000 roku, ale przez 12 lat fakt ten utrzymywano w ścisłej tajemnicy. Jej strony, zostały wykonane ze skóry zwierzęcej i znacznie poczerniały na skutek upływu lat. Cały tekst napisany jest w dialekcie aramejskim, a więc w języku Jezusa Chrystusa. Zgodnie z jej treścią, Jezus Chrystus nie został ukrzyżowany i nie był synem Boga. Stwierdza się tam jednak, że Jezus był prorokiem i żywy wstąpił do nieba. Uderza ona również w postać świętego Pawła, który jest wniej określony jako oszust. Tekst tej Ewangelii jest powszechnie uważany za islamski paszkwil przeciwko chrześcijaństwu.

 

Na jej temat, głośno zrobiło się jeszcze w 2012 roku, kiedy to dokument ujrzał światło dzienne. Wówczas, zainteresowanie księgą wyraziła nawet Stolica Apostolska. Projekt Vatican Insider, prowadzony przez włoską gazetę "La Stampa" utrzymuje że księga jest podróbką stworzoną w przez żydowskiego uczonego w średniowieczu. Zagadka miała zostać rozwikłana dzięki analizie inskrybcji na księdze. Zgodnie z ich tłumaczeniem, główna inskrypcja głosi: „W imię Pana ta księga została napisana przez mnichów z wysokiego klasztoru w Niniwie w 1500 roku pańskim”. Głównym problemem jest brak słowa „Biblia”, a nawet „Święta księga” co w ówczesnych czasach, było nie do pomyślenia. Dzieła biblijne sprzed 1500 lat, nie zostałyby nazwane „księgą”; a „Nowym Testamentem”, lub „Świętą Księgą”.

Image

W rozdziale 217, jest nawet mowa o ważącym 100 funtów kamieniu, umieszczonym na ciele Chrystusa, co wydaje się zaskakujące, biorąc pod uwagę, że pierwsze użycie funta jako jednostka wagi datuje się na okres istnienia Imperium Osmańskigo. Strona obaliła również autentyczność twierdzenia, jakoby "Ewangelia Barnaby" liczyła sobie 1500 lat. The Vatican Insider twierdzi, że doniesienia medialne mylą 1500 lat przypisywanych książce przez media i datę 1500 roku n.e zapisaną w głównej inskrypcji książki.

 

Jest zresztą ku temu powód, ponieważ jeśli ta publikacja liczyłaby tyle lat, 1500-letnia Biblia przewidziałaby nadejście Mahometa. Warto nadmienić, że sam fakt istnienia księgi nazywanej "Ewangelią Barnaby", był znany już od XVI wieku a poszczególne egzemplarze znajdują się we Włoszech i Hiszpanii. Niektórzy naukowcy sugerują, że może zawierać pozostałości wcześniejszej, apokryficznej pracy (być może gnostyckiej, ebionitowej lub diatesarońskiej, zredagowanej w celu dostosowania jej do doktryny islamu.

 

0
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Brak ocen