Faraon Seneb Kaj i zaginiona dynastia starożytnego Egiptu

Kategorie: 

Public domain

Szczegółowe badania szkieletu faraona Seneb Kaja , a także szczątków siedmiu innych faraonów, których grobowce zostały odkryte w Abydos, zostały  zakończone przez zespół kierowany przez dr Josefa Wegnera. Odkrycie wywołało sensację i poruszenie w swiecie egiptologów gdyż do tej pory faraon o tym imieniu był nie znany historykom.  

                                  Powyżej dobrze zachowany kartusz z imieniem faraona Seneb Kaj

Abydos znajduje się na zachodnim brzegu Nilu w Górnym Egipcie i było centrum religijnym związanym z kultem boga śmierci i odrodzonego życia Ozyrysa. Dr Josef Wegner przewodził wykopaliskom w Abydos od 1994 roku.W ubiegłym roku, grobowiec króla Seneb Kaj ( żyjącego około 1650/1600 roku p.n.e) został odkryty przez naukowców z Uniwersytetu  Pensylwania  współpracujących  z Ministerstwem Starożytności Egiptu.

 

"Analizy kryminalistyczne dostarczyły nowych odpowiedzi na temat życia i śmierci egipskiego faraona" powiedział dr Wegner, dodał jednoczesnie, że  „znalezisko zmusiło do zadania kolejnych nowych pytań na temat  zarówno faraona Seneb Kaj a także nie spokojnych czasów nazwanych w historii starożytnego Egiptu jako Drugi Okres Pośredni , którego Seneb Kaj był częścią".

Drugi Okres Pośredni (nastąpił po okresie swietnosci zwanym Średnim Państwem) charakteryzował się destabilizacją państwa i rozbiciem dzielnicowym oraz walkami lokalnych dynastii, w tym okresie Egipt utracił Nubie, Synaj i Palestynę. Po turbulencjach Drugiego Okresu Pośredniego Egipt wkroczył w okres zwany Nowym Państwem (około1570 p.n.e do około 1070 p.n.e) kiedy to osiągnął szczyt potęgi.

 

Faraon Seneb Kaj  jest teraz najstarszym egipskim faraonem o którym można powiedzieć, że zginął w bitwie. Szczegółowa analiza przeprowadzona przez dr Marię Rosado i dr Jane Hill z Uniwersytetu Rowan wykazała szeroki wachlarz ran na szkielecie Seneb Kaja, zadanych przez wielu napastników. Wiek faraona w chwili śmierci szacowany jest na 35-40 lat.

 

Szkielet faraona nosi slady osiemnastu ran, które pozostawiły głębokie ubytki na kosciach. Urazy rozmieszczone są na całym szkielecie od nóg, kostek, kolan, rąk i pleców po trzy główne ciosy zadane w głowę  Seneb Kaja. Rana głowy ma  rozmiar i zakrzywienie charakterystyczne dla toporów bojowych używanych w czasach Drugiego Okresu Przejściowego w Egipcie. Te dowody wskazują, że faraon zmarł gwałtownie podczas konfrontacji zbrojnej lub w zasadzce.

 

Rany na ciele Seneb Kaja sugerują, że został zaatakowany podczas gdy znajdował się wyżej niż napastnicy, prawdopodobnie siedząc na koniu. Twierdzenie to zdaje się potwierdzać  wynik analiz osteologicznych,  stan kosci miednicy i kości udowych Seneb Kaja, Wskazuje na to, że spędził znaczną część swego dorosłego życia jako jeździec.

 

Szkielet innego faraona odkryty w ubiegłym roku w grobowcu znajdującym się w sąsiedztwie grobowca  Seneb Kaja, także nosi slady zwyrodnień nabytych w rezultacie wielu lat  spędzonych na grzbiecie konia.  Sugeruje to, że władcy z czasów Drugiego Okresu Pośredniego byli wprawnymi jeźdźcami i wojownikami czego wymagał od nich stan permanentnej wojny w którym pogrążony był Egipt w tym czasie. Szczątki Seneb Kaja i inne królewskie szczątki z Abydos dostarczyły cennych nowych informacji na temat wczesnego wykorzystania konia w Egipcie.

 

Choć korzystanie z jazdy w czasie wojny nie było powszechne, aż do zakończenia epoki brązu (koniec około 1200 p.n.e). Egipcjanie opanowali tę sztukę już w czasie II Okresu Posredniego (początek około 1760 p.n.e koniec około 1565 p.n.e) . Znaczenie jazdy wzrosło odgrywając coraz większą rolę w ruchach wojsk w trakcie tego okresu. Działo się to w czasach przed  pojawieniem się technologii rydwanu w Egipcie, która miała miejsce nieco później, na początku  Nowego Państwa ( początek około 1570 p.n.e).

 

Wydaje się, że Seneb Kaj poległ w bitwie stoczonej w znacznej odległości od miejsca jego pochówku w Abydos. Szczątki faraona wskazują, że upłynęło sporo czasu pomiędzy śmiercią a przygotowaniami ciała do pogrzebu. Pozostaje tajemnicą gdzie poległ wojowniczy faraon i kim byli jego wrogowie. Być może faraon zginął w bitwie  z Hyksosami, którzy w tym czasie rządzili północną częscią Egiptu ze swej stolicy w miescie Avaris  w Delcie Nilu.

 

Seneb Kaj mógł zginąć także w walkach z wrogami z południa. Zapisy historyczne pochodzące z czasów Seneb Kaja wspominają o przynajmniej jednej próbie inwazji na Górny Egipt przez duże siły militarne z Nubii. Alternatywnie, Seneb Kaj mógł mieć  przeciwników politycznych wśród władców rządzących w Tebach.

 

Wykopaliska na terenie nekropolii przeznaczonej dla władców tej mało znanej lokalnej dynastii są kontynuowane. Naukowcy mają nadzieję na kolejne odkrycia, które pomogą zidentyfikować siedmiu innych faraonów oraz poznać ten mało znany okres z historii starożytnego Egiptu. Jeśli uda się zidentyfikować pozostałych faraonów jako poprzedników i następców Seneb Kaja będziemy mieli do czynienia z nową zapomnianą dynastią faraonów.  

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Lucky

Nic o tym czy były badania

Nic o tym czy były badania genetyczne. Skąd wiec mogą wiedzieć czy był ciemnoskóry czy może miał europejską cerę i np. rude włosy i niebieskie oczy? ;) Ściemniacze z tym Egipcjan... ale w sumie prawdziwych Egipcjan ani Rzymian ani Greków ani Hiszpanów już nie ma... od dawna są wymieszani z obcymi ludami...

0
0

Skomentuj