Grobowiec sprzed 4400 lat odkryto w Egipcie

Kategorie: 

Fotografia. The Supreme Council of Antiquitiesa

Czeski zespół archeologiczny pod kierownictwem Miroslava Barta, dokonał odkrycia dobrze zachowanego szkieletu wysokiego rangą urzędnika egipskiego z czasów piątej dynastii (2465-2325 p.n.e), odkrycia dokonano w miejscowości Abusir koło Kairu. Szczątki należą do mężczyzny o imieniu Nefer piastującego wiele ważnych stanowisk na dworze faraona Neferirkare.

 

Szczątki urzędnika odnaleziono we wnętrzu  sarkofagu wyrzeźbionego w wapieniu. Sarkofag znajdował się w dużym nie wykończonym czterokomorowym grobowcu rodzinnym.

Dyrektor kolegium starożytności Mohammed Ibrahim powiedział, że w grobowcu odnaleziono fałszywe wapienne drzwi z inskrypcjami opisującymi funkcje pełnione przez Nefera. Wśród  piastowanych stanowisk znajdowały się funkcje takie jak najwyższy kapłan królewskiego kompleksu pogrzebowego, nadzorca królewskich pisarzy a także skarbnik.

 

Nefer służył trzeciemu królowi  z piątej dynastii Neferirkare. Faraonowie tej dynastii byli gorliwymi wyznawcami boga słońca, budując w Abusir okazały kompleks świątyń posiwięconych jego kultowi. Duży rozmiar kompleksu pogrzebowego faraona Neferirkare sugeruje, że był to ważny i bogaty władca jednak historia wie bardzo mało o jego okresie rządów w Egipcie.  

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj