Grody Czerwieńskie, czyli sporne pogranicze polsko-ukraińskie

Kategorie: 

Fotografia. Public domain

W ostatnim czasie można było w mediach usłyszeć wypowiedzi liderów ukraińskich nacjonalistów o rewidowaniu granicy z Polską i żądania zwrotu 16 powiatów przyległych do granicy polsko ukraińskiej w tym Przemysla, które jak twierdzą są ziemiami ruskimi.

 

Takie pretensje terytorialne są dzisiaj oczywiście niedorzeczne, gdyż nie mają poparcia w obecnej strukturze etnicznej ziem do których  prawo roszczą sobie ukraińscy nacjonaliści. Ale czy tak było zawsze? Jaka była historia regionu? Czy żądania ukraińskich nacjonalistów są rzeczywiście całkowicie bezpodstawne i nie mają poparcia w historii?

W odpowiedzi na te pytania może pomóc wykład pt Ex oriente lux,   który wygłosił dr Marcin Wołoszyn. W ciekawym godzinnym wykładzie dr Wołoszyn przedstawia w skrócie historię obecnego pogranicza polsko ukraińskiego, skupiając się głównie na historii badań archeologicznych i ich rezultatów.  W drugiej części wykładu dr Wołoszyn przybliża historię polemiki nad przynależnością tego spornego terenu pomiędzy naukowcami polskimi a ich kolegami z Ukrainy i Rosji.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika jerkras

Czy wałściciel kupując sobie

Czy wałściciel kupując sobie ziemie pozostawia na niej starego właścicela czy musi on opuścić teren, więc nie można mówić o zajęciu ziemi jak na niej pozostaja starzy mieszkańcy, pozytywnym przykładem sa Bieszczady i tylko tak należy rozumieć przejęcie ziemii.

0
0

Skomentuj