Kubilaj-chan pierwszy truciciel środowiska

Kategorie: 

Public domain

Każdy wie, że Kubilaj-chan i jego legendarni  mongolscy wojownicy, byli rządcami jedwabnego szlaku i władcami Chin. Ale  według nowych badań okazuje się, że byli też wielkimi trucicielami środowiska naturalnego, które zatruwali w procesie wydobycia i wytopu  srebra. Geolodzy odkryli to nie chlubne dziedzictwo, odwiedzając jezioro Erhai, w południowo-zachodniej, chińskiej prowincji Yunnan.

 

Zespół naukowy dokonał ekstrakcji 2,5-metrowych rdzeni osadów, które nagromadziły się w ciągu ostatnich 4500 lat na dnie jeziora. Naukowcy przebadali osady mułu pod kątem zanieczyszczeń  metali ciężkich, czyli miedzi, ołowiu, srebra, kadmu i cynku. Zauważyli oni wzrost skażenia miedzią w warstwach odpowiadających okresowi lat 1500 p.n.e. Koresponduje to z czasem  rozpoczęcia w Chinach epoki brązu i wydobywania rudy miedzi na szerszą skalę. Jednak zanieczyszczenie spowodowane wydobyciem pozostało na relatywnie  niskim i stabilnym poziomie przez następne dwa i pół tysiąca lat. Do czasu aż Mongołowie podbili Chiny pod koniec XIII wieku.

                                                 Chińscy rybacy na jeziorze Erhai

Nowi władcy chętnie korzystali ze srebrnych monet, biżuterii i srebrnych wyrobów artystycznych. Niestety proces wytapiania srebra uwalniał chmury dymu i popiołu, zanieczyszczone trującymi substancjami takimi jak tlenek ołowiu. Chmury zanieczyszczeń osiadały  na ziemi lub wodzie.  Tlenek ołowiu na przykład, osiągnął w jeziorze Erhai najwyższy poziom 119 mikrogramów na gram osadu około roku 1300. Zanieczyszczenie metalami ciężkimi w czasie rządów mongolskiej dynastii okazało się być trzy do czterech razy wyższe niż nowoczesnego górnictwa w naszych czasach, odnotowali autorzy badań w  miesięczniku  Environmental Science & Technology.

 

Choć w przeszłości wykryto w osadach z dna jezior i rdzeniach lodowych pobranych na całym swiecie, zanieczyszczenia metalami ciężkimi z okresu przed przemysłowego.  Tylko kilka z wielu przeprowadzonych testów wykazało tak drastyczne przekroczenie norm zanieczyszczenia. Ołów w osadach dennych wpływa negatywnie na  organizmy wodne przez stulecia. Tak więc skutki dewastacji środowiska naturalnego wywołane przez Mongołów w rejonie jeziora Erhai utrzymują  się do dnia dzisiejszego.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj