Nad brzegiem Jeziora Lednickiego odkryto wczesnośredniowieczny grób kobiety "gigantki"

Kategorie: 

public domain

Archeolodzy prowadzący badania średniowiecznego cmentarza nad brzegiem Jeziora Lednickiego,  odkryli grób bardzo wysokiej kobiety, nawet jak na dzisiejsze standardy. Dzięki rekonstrukcji szkieletu stwierdzono, że kobieta mierzyła aż 215 cm wzrostu ! W czasach kiedy średnia wzrostu wynosiła około 160 cm jej osoba musiał wzbudzać nie lada sensację.

Niestety jej wysoki wzrost był wynikiem choroby. Kobieta zmarła w wieku 25 lat, cierpiała na gigantyzm i akromegalię. Ważyła około 130 kg. Anna Wrzesińska, archeolog prowadząca badania nad Jeziorem Lednickim od wielu lat,  zastanawia się dlaczego kobieta spoczywa w grobie na boku,  oraz dlaczego nie dostała żadnego wyposażenia.

Dotychczas przebadano 5 tyś m2 i odkryto 700 grobów. Pochówek gigantki nie jest jedynym wyjątkowym grobem. Ciekawy jest także pochówek "mężczyzny z mieczem". Nie wiadomo dlaczego miecz ustawiono w grobie pionowo, to jest jelcem w górę. Archeolog domyśla się, że sam fakt, że mężczyznę pochowano z mieczem może świadczyć o tym, że mężczyzna zmarł bez męskiego potomka, któremu można by przekazać jego broń.

W ośmiu grobach natrafiono na czaszki z wyraznymi śladami przeprowadzonych trepanacji czaszki. Zaokrąglone krawędzie otworów w czaszkach świadczą o tym, że po oczyszczeniu ukruszonych fragmentów, pacjenci żyli a rany się zagoiły. Naukowcy są zdania, że mieszkańcy osady nie toczyli wielkich bitew, czasami dochodziło do potyczek z sąsiednimi osadami.

Urazy na kościach pochodzą częściej z wypadków przy pracy i polowań. Naukowcy są też zdania, że mieszkańcy byli w stosunkowo dobrej kondycji i cieszyli się niezłym zdrowiem. Badania zębów stwierdziły obecność paradontozy i śladowo próchnicę.

Dowodem na to, że nasi przodkowie dbali o swe dzieci i darzyli je wielkim uczuciem może świadczyć fakt, że groby dziecięce należą do najlepiej wyposażonych. Na przykład w grobie 3 letniego chłopca odnaleziono miniaturowy mosiężny toporek pochodzący z Rusi. W innym grobie dziecięcym odnaleziono ceramiczną pisankę-grzechotkę.

W 40 grobach odnaleziono monety z czasów rzymskich i monety średniowieczne, świadczące o statusie społecznym zmarłego, tak jak i przedmioty. Broń, noże, krzesiwo były atrybutami mężczyzny. Paciorki, kabłączki skroniowe, szydła, igły pozostawiano w grobach kobietom.

Naukowcy pracujący w Dziekanowicach ze studentami z Wrocławia, Torunia, Poznania zwracają uwagę, że cmentarz pochodzi z fascynującego okresu przejściowego w historii Polski. Były to początki chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Zmieniał się obrządek pogrzebowy, z ciałopalnego na szkieletowy. To wtedy wprowadzono obowiązującą do dziś zasadę grzebania zmarłych na osi wschód-zachód.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj