Najstarszy mózg odnaleziony w Wielkiej Brytanii

Image

Public domain

W Archeologii bardzo rzadko zdarza się znaleźć  tkanki miękkie ciała. Czasami udaje się odnalezć  włosy czy resztki skóry ale na pewno nie mózg. Jednak w 2009 roku archeolodzy z Powiernictwa Archeologicznego York odkryli coś bardzo zaskakującego w miejscowości  Heslington w hrabstwie York.

 

W czasie prac archeologicznych na stanowisku z epoki żelaza odnaleziono czaszkę z żuchwą i dwa kręgi wciąż przymocowane do czaszki. Czaszka została odkryta ułożona twarzą w dół, zagadką pozostaje odpowiedz na pytanie, co się stało z resztą ciała. Na początku znalezisko wyglądało  jak normalna czaszka, ale tylko do czasu jej oczyszczenia. Archeolog Rachel Cubitt stwierdziła, że we wnętrzu czaszki co jest.

[ibimage==47360==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

"Spojrzałam przez otwór u podstawy czaszki i ku mojemu zdziwieniu zobaczyłem sporą ilosć jasnego, żółtego materiału gąbczastego” powiedziała Rachel Cubitt. Rachel Cubitt przyznaje, że w swej dotychczasowej karierze naukowej nie widziała czegos podobnego. Sonia O'Connor z wydziału nauk archeologicznych Uniwersytu w Bradford potwierdziła, że jest to mózg. Z pomocą kostnicy szpitala w miescie York  naukowcy byli w stanie usunąć górną część czaszki w celu uzyskania dostępu do wnętrza i wyjęcia zadziwiająco dobrze zachowanego mózgu.

 

Od czasu odkrycia, zespół 34 specjalistów badał i studiował mózg a także starał się zachować i zakonserwować  jak największą jego częsć.  Przez datowanie próbki kości szczęki, ustalono, że osoba ta żyła w VI wieku p.n.e. A więc 2600 lat temu! Sądząc po zębach i kształcie czaszki można uznać z dużym prawdopodobieństwem, że osoba ta to mężczyzna pomiędzy 26 a 45 rokiem życia. Badanie kręgów szyjnych pokazało nam, że ofiara została zamordowana poprzez silne uderzenie w szyję, a następnie głowa została odcięta od reszty ciała przy użyciu małego lecz  ostrego narzędzia.

 

Normalnie by mogły nastąpić procesy gnilne muszą zostać spełnione pewne warunki takie jak odpowiednia temperatura, dostęp wody i tlenu w takich to warunkach bakterie odpowiadające za rozkład mogą przetrwać.  Jednak gdy jeden lub więcej spośród tych czynników nie istnieje, możliwy jest proces naturalnej konserwacji. W przypadku głowy odnalezionej w  Heslington tkanka miękka na zewnątrz uległa rozkładowi jednak mózg wewnątrz uległ naturalnej konserwacji.

 

Wyniki wielu badań sugerują, że głowa została odcięta od reszty ciała  bardzo szybko po smierci osoby. A następnie  szybko zakopana w mokrej glinie tworząc tym samym szczelne pozbawione tlenu środowisko. Z czasem skóra, mięsnie i włosy uległy rozpadowi chemicznemu. Jednak z powodu braku tlenu we wnętrzu czaszki,  tłuszcze i białka tkanki mózgowej połączyły się ze sobą tworząc masę złożonych cząsteczek. Doprowadziło to do skurczenia się mózgu, ale również zachowania jego kształtu i wielu mikroskopijnych cech anatomicznych charakterystycznych dla tkanki mózgowej.

0
Brak ocen