Naukowcy datują skok technologiczny ludzkości na 900 tysięcy lat temu

Image

Źródło: tojuzbylo

Badania przeprowadzone przez zespół antropologów z Uniwersytetu w Santiago de Compostela rzucają nowe światło na rozwój technologiczny naszych przodków. Odkrycie wyrafinowanych narzędzi kamiennych w północno-wschodniej Hiszpanii sugeruje, że około 900 tysięcy lat temu w Europie dokonał się znaczący skok technologiczny.

 

 

Dotychczas naukowcy uważali, że najstarsze znane narzędzia, tzw. Olduvai, pojawiły się około 3 milionów lat temu i były bardzo prostymi wyrobami powstałymi w wyniku uderzenia jednego kamienia o drugi. Jednak narzędzia aszelskie odkryte w El Baranc de la Boella wykazują znacznie wyższy poziom rzemiosła - mają symetryczny kształt i zawierają drobne detale. Zdaniem badaczy, taka złożoność wskazuje, że starożytni ludzie posiadali już abstrakcyjne myślenie, umiejętność planowania i efektywnego wykorzystywania zasobów.

"Obserwujemy, że innowacje technologiczne nie pojawiły się nagle, ale były konsekwencją wielokrotnych fal migracji technik obróbki kamienia z innych regionów i stopniowego pojawiania się nowych technologii" - wyjaśnia profesor Diego Lombao, jeden z autorów badania.

Zakłada się, że znalezione narzędzia mogły być efektem rozprzestrzeniania się kultury aszelskiej z Afryki. Podobne odkrycia dokonano również w regionie Lewantu (dzisiejszy Bliski Wschód), co potwierdza teorię o stopniowym rozprzestrzenianiu się tych innowacji.

 

Odkrycie to może odegrać kluczową rolę w zrozumieniu rozwoju technologii wśród starożytnych ludzi. Wskazuje, że nasi przodkowie byli znacznie bardziej zaawansowani technologicznie, niż dotychczas sądzono. Badania te rzucają nowe światło na ewolucję ludzkości i jej zdolność do adaptacji oraz innowacji.

 

Naukowcy podkreślają, że to ważne odkrycie, które pozwala lepiej zrozumieć, w jaki sposób nasze społeczeństwa ewoluowały i rozwijały się na przestrzeni wieków. Dalsze badania w tym obszarze mogą dostarczyć cennych informacji na temat korzeni naszej cywilizacji.

 

 

100
2 głosów, średnio 100 %