Nowe geoglify z Kazachstanu

Kategorie: 

Public domain

Nie tak dawno informowaliśmy o nowych geoglifach odkrytych na płaskowyżu Nazca w Peru. Tymczasem gigantyczne rysunki odkryto także w centralnej Azji. Ponad 50 geoglifów, różnych kształtów i rozmiarów, w tym ogromną swastykę (trójramienna forma znana jako triskelion) odkryli archeolodzy na stepach północnego Kazachstanu. Odkrycie błyskawicznie zostało nagłośnione w mediach które już nazwały geoglify kazachstańskim Nazca.

Odkrycia dokonali Irina Szewnina i Andrew Logvin, naukowcy z uniwersytetów w Kustanaj.  Wstępne rezultaty swych badań przedstawili na dorocznym kongresie Europejskiego Stowarzyszenia Archeologów w Istambule.

Tajemnicze rysunki,  których istnienie pozostawało tajemnicą przez stulecia.  Zostały odkryte przy pomocy powszechnie dostępnego programu Google Earth. Najmniejszy z geoglifów ma wymiar 90m a największy 400m.

Większość geoglifów składa się z kopców ziemnych, jednak jeden z nich, swastyka, wykonana została przy użyciu między innymi drewna. W czasie badań odkryto na geoglifach  pozostałości struktur i paleniska, co może wskazywać na kultowe przeznaczenie obiektów. Naukowcy dopuszczają także tezę, że w ten sposób starożytni budowniczowie zaznaczali własność ziemi.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj