Kategorie:
Zdążyliśmy się już chyba przyzwyczaić, że spora ilość odkryć archeologów w ostatnich latach dokonana został dzięki obrazom terenu pozyskanym dzięki satelitom i dronom. Tak było również w przypadku wydawałoby się świetnie zbadanej i poznanej Petry. W tym popularnym wśród turystów z całego świata starożytnym mieście, zlokalizowano nowe nieznane dotąd budowle.
Odkrycia dokonała archeolog Sarah Parcak współpracownik magazynu National Geogrphic, oraz Christopher Tuttle dyrektor Council of American Overseas Research Centers. Naukowcy posługiwali się zdjęciami satelitarnymi wysokiej rozdzielczości oraz zdjęciami zrobionymi przez drony.
Nowo odkryta budowla zlokalizowana jest około 800m na południe od centrum starożytnego miasta, które było stolicą arabskich Nabatejczyków. Budowla składa się z większej platformy o wymiarach 56m na 49m, która w swych granicach zawiera mniejszą platformę wyłożoną płytami kamiennymi.
Wschodnia strona mniejszej, wewnętrznej platformy o wymiarach 8,5m na 8,5m składała się z kolumnady będącej zwieńczeniem monumentalnych schodów. Duża otwarta platforma ze stosunkowo małym budynkiem w swych granicach wstępnie uznana została za kompleks pełniący funkcje publiczne i ceremonialne. Większą budowlą na terenie Petry o podobnym przeznaczeniu jest tak zwany "Klasztor".
Sama struktura jeszcze nie został przebadana archeologicznie, jednak znalezione na powierzchni odłamki ceramiki, sugerują, że budowla została wybudowana w drugiej połowie II w.p.e. a więc w początkowej fazie budowy miasta.
Większość budowli, które możemy dziś podziwiać w Petrze w tym wspaniały "skarbiec" pochodzi z okresu szczytowego rozwoju miasta a więc z I w.p.n.e. do II w.n.e. Być może, że badania archeologiczne, które zapewne nastąpią rzucą nowe światło na początkowy okres istnienia miasta.
Komentarze
Skomentuj