Odkryto nowe geoglify w Nazca

Kategorie: 

Public domain Powyżej znane geoglify

Silne wiatry o prędkosci do 100km/h szalejące w prowincji Ica w Peru odsłoniły na płaskowyżu Nazca nowe  nieznane dotąd geoglify. Wśród odkrytych geoglifów znajduje się zygzakowata linia, zwierze z rodziny wielbłądowatych, ptak oraz wąż o długości 60m.

 

Według wstępnych analiz, prymitywniejsze w formie geoglify wskazują na okres przejściowy pomiędzy kulturą Paracas a kulturą Nazca która pojawiła się około 2000 lat temu.

 

Pilot Eduardo Herran i badacz Gomez de la Torre zuważyli geoglify w zeszłym tygodniu w czasie lotu inspekcyjnego nad pustynią Nazca. Geoglify znajduja się na dwóch zboczach gór w dolinie El Ingenio w pobliżu płaskowyżu Nazca gdzie zlokalizowane są słynne geoglify.

                                                     Fragment znanych geoglifów.

 

Geoglify Nazca znajdujące się na jałowym płaskowyżu, smaganym silnymi oceanicznymi wiatrami,  pokrywają ogromny obszar 450km2. I stanowią jedną z największych  zagadek archeologicznych swiata. Rysunki pokazują zwierzęta, owady, stylizowane rośliny a także wzory geometryczne długie na wiele kilometrów.

                                                             Nowe odkryte geoglify Nazca

Geoglify widoczne w całości są tylko z lotu ptaka i tylko wtedy można zdać sobie sprawę z ogromu projektu,  który zrealizowali starożytni mieszkańcy tych terenów. Zagadką pozostaje odpowiedz na pytanie w jakim celu ludzie włożyli tyle wysiłku budując tajemnicze struktury.

 

Dla współczesnych rysunki zostały odkryte dopiero w 1926 r . Naukowcy  Alfred Kroeber i Toribio Mejia Xesppe, początkowo uznali linie za kanały irygacyjne jednak po bardziej szczegółowych badaniach uznali, że mają charakter religijny.

 

 

Inni badacze tacy jak Paul Kosok i Maria Reiche twierdzą, że jest to ogromna mapa nieba gdyż niektóre z rysunków rozpościerających się na wiele kilometrów pokrywają się rzeczywiście z orbitalnym ruchem gwiazd a kontury gigantycznych zwierząt odzwierciedlają gwiazdozbiory. Ta teoria jest obecnie uznawana za najbardziej wiarygodną.

Według tej teorii starożytni określali przy pomocy rysunków pory zasiewu pól i zbiory plonów, gdyż geoglify wyznaczają czasowe pojawianie się na niebie konstelacji i gwiazd. Oraz wyznaczają wschody i zachody słońca w czasie równonocy wiosennej i jesiennej a także przesilenia letniego.

 

Jakiekolwiek było przeznaczenie geoglifów, ludzie tworzący je musieli posiadać zaawansowaną wiedzę matematyczną i astronomiczną. Dziwi to zwłasza biorąc po uwagę fakt, że cywilizacja Nazca nie pozostawiła po sobie pisma ani sladów znajomości procesu produkcji żelaza.

 

Skala projektu dowodzi także, że społeczeństwo kultury Nazca było swietnie zorganizowane z centralnym osrodkiem władzy koordynującym działania mas ludzi budujących geoglify.

 

Koordynaty nowego odkrycia zostały już określone w celu wpisania go na  listę chronionych miejsc dziedzictwa kulturowego Peru. Pomoże to w chronieniu cennych zabytków przed dewastacją, gdyż w przeszłości dochodziło do uszkodzeń geoglifów przez ciężki sprzęt kopalni odkrywkowej działającej w pobliżu. 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Pacal

Właściwie to nic nowego pod

Właściwie to nic nowego pod tym "słońcem Peru"! Tylko że ich chstoria jest cokolwiek starsza od tych z "Nazca".Brakuje też w tym doniesieniu, klasyfikacji kulturowej słynnego "Trójzęba" z pustynnych wybrzerzy Chile, znacznie przecież oddalonego od wskazanych w artykule miejsc.

0
0

Skomentuj