Kategorie:
Rosyjscy archeolodzy odnalezli nad brzegiem Bajkału intrygujący pochówek. Pochówek zawierający szkielety kobiety i mężczyzny zachował się  zdumiewająco dobrze  zważywszy na fakt, że naukowcy szacują wstępnie jego wiek na 4500 do 5000 lat. Próbki pobrane z kości zostały wysłane do Kanady, w celu przebadania ich wieku metodą węgla aktywnego.
Â
Eksperci przypuszczajÄ…, że para starszych ludzi pochowana trzymajÄ…c siÄ™ za rÄ™ce, pochodzi z kultury archeologicznej zwanej gÅ‚askowskÄ…. Kultura ta rozwijaÅ‚a siÄ™ w epoce chalkolitu a wiÄ™c w epoce przejÅ›ciowej pomiÄ™dzy epokÄ… kamienia a wÅ‚aÅ›ciwÄ… epokÄ… brÄ…zu. Â
Â
Za twórców kultury głaskowskiej uważa się przodków dzisiejszych Ewenów, Ewenków i Jukagirów. Ich Gospodarka oparta była na myślistwie, rybołówstwie i zbieractwie. Wyrabiali  lekkie łodzie z kory brzozowej, do licznych należą  znaleziska grotów kościanych.
Ceramika gładka lub zdobiona szpatułkami Ozdoby strojów głównie z kłów jelenia i koralików jadeitowych. W grobach pojawiają się wyroby miedziane obok kościanych i kamiennych. Bogactwo ozdób jadeitowych oraz ich forma wskazują iż kultura ta mogła mieć wpływ nawet na kultury Dalekiego Wschodu, być może były prototypami jadeitowych zabytków chińskich.
Na szkielecie mężczyzny znajdowały się pierścienie z rzadkiego białego jadeitu, jeden umieszczony na oku zmarłego a trzy pozostałe na klatce piersiowej. Dimitri Kiczigin uważa, że mogło to mieć w pewien sposób związek z wyobrażeniami tych ludzi o życiu po śmierci.
Â
Naukowcy nie ujawnili dotąd zawartości skórzanej sakiewki umieszczonej miedzy kolanami mężczyzny. Na razie wiadomo, że przedmiot w sakiewce jest metalowy, a badania nad nim przeprowadzone zostaną na jesień.
Â
Zmarli zostali umieszczeni w grobie na plecach, głową w kierunku zachodnim, trzymając się za ręce. Na skroniach i stopach mężczyzny znajdowały się zawieszki wykonane z zębów łosia i renifera, stanowiące zapewne dekorację nakrycia głowy i obuwia zmarłego.
                             Powyżej jadeitowy nóż
Obok szkieletu kobiety uszkodzonego przez gryzonie odnaleziono sporych rozmiarów nóż, którego przeznaczenie także pozostaje na razie zagadką. Nóż o wymiarach 13cm długości i 7cm szerokości tak jak ozdoby wykonany jest z jadeitu.
Â
Niestety z powodu braku funduszy, zespół archeologów z Irkucka nie może przeprowadzić badań DNA i stwierdzić czy trzymająca się za ręce para był ze sobą spokrewniona. Naukowcy spodziewający się dalszych odkryć, trzymają w tajemnicy precyzyjną lokację znaleziska, gdyż chcą zapobiec amatorskim wykopaliskom w rejonie o, którym wiadomo, że był świętym miejscem dla tubylców od czasów neolitu.
Skomentuj