Odnaleziono najstarszy port starożytnego Egiptu

Image

Foto: Archealogy Magazine

W czasie wykopalisk, prowadzonych na terenie podziemnego systemu magazynów, wyciętych w litej skale. Położonego 170km na południe od Suezu nad Morzem Czerwonym w miejscowości Wadi el-Jarf. Archeolodzy z Paryskiej Sorbony natknęli się na fragmenty łodzi, lin oraz ceramiki.

 

Artefakty pochodzą z okresu rządów faraonów 4 dynastii, Kufu i Cheopsa, którzy rządzili Egiptem w okresie 2551r do 2528r B.C.W toku prac archeolodzy odkopali molo w kształcie litery L wykonane z kamiennych bloków oraz płyt. Każdy z bloków opatrzony był imieniem Cheopsa. Kamienne kotwice dużych statków transportujących rude miedzi i kamień, pozyskane na półwyspie Synaj potwierdzają, że z portu odbywały się rejsy na w kierunku delty Nilu.

[ibimage==46109==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Śródlądowe porty rzeczne znane są z Egiptu, jednak ten jest o 1000 lat starszy od każdej znanej konstrukcji tego typu powiedział Pierre Tallet, kierownik ekspedycji. Ekspedycja francuskich archeologów okazała się być szczególnie owocna. Kiedy odnaleziono dziesięć dobrze zachowanych zwojów  papirusów, najstarszych kiedykolwiek odnalezionych w Egipcie!

 

Jeden z odnalezionych papirusów jest pamiętnikiem urzędnika o imieniu Merrer, osobiście uczestniczącego w budowie piramidy Cheopsa. Pamiętniki dają nam unikalny wgląd w każdy roboczy dzień budowniczych. Niestety szczegółowe dane dotyczące procesu konstrukcji piramidy, mogące pomóc rozwikłać tajemnice budowy piramid są nikłe.

 

 

 

0
Brak ocen