Opuszczona wyspa Hashima była dawniej jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Hisagi/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Wyspa Hashima, nazywana jako Gunkanjima, to opuszczona wyspa położona około 15 km od miasta Nagasaki w Południowej Japonii na Morzu Wschodniochińskim. Jest jedną z 505 niezamieszkanych wysp w prowincji Nagasaki. Godne uwagi są porzucone betonowe budynki. Wyspa jest symbolem uprzemysłowienia Japonii, była również miejscem przymusowej pracy przed II Wojną Światową.

 

W kwietniu 1974 r. kopalnia została zamknięta, a jej mieszkańcy musieli opuścić Gunkanjima, porzucając wyspę ze wszystkimi budynkami. Zamieszkana przez ponad 5 tysięcy ludzi wyspa opustoszała w ciągu kilku tygodni. Przez lata stan obiektów górniczych pogarszał się, dając wyspie niesamowitą atmosferę nawiedzania. Ze względu na niebezpieczeństwo upadku struktur, Gunkanjima była zamknięta dla publiczności, a od wielu lat można było ją zobaczyć tylko z rejsów wycieczkowych, które okrążyły wyspę.

Hashima na XIX-wiecznej, japońskiej pocztówce - źródło: www.ehagaki-nagasaki.com

Hashima została ponownie otwarta dla turystów 22 kwietnia 2009 r. Wzrost zainteresowania wyspą spowodował inicjatywę ochrony jej jako dziedzictwa przemysłowego. Wyspa została formalnie zatwierdzona jako miejsce światowego dziedzictwa UNESCO w lipcu 2015 r. w ramach japońskiej rewolucji przemysłowej Meiji w Japonii: żelaza i stali, przemysłu stoczniowego i górnictwa węgla kamiennego.

Źródło: Hisagi/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Począwszy od lat trzydziestych XX wieku i do końca II Wojny Światowej koreańscy cywile i chińscy jeńcy wojenni zostali zmuszeni do pracy w ciężkich warunkach i byli brutalnie traktowani. Szacuje się, że na wyspie zmarło około 1300 robotników z powodu podziemnych wypadków, wyczerpania i niedożywienia.

Źródło: Flickr/kntrty/CC BY 2.0

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika wojtek

Miałem okazję zwiedzać tę

Miałem okazję zwiedzać tę wyspę, na wstępie muszę zaznaczyć, że taka przyjemność do najtańszych nie należy, ale... warto! W Japonii jest wiele opuszczonych miejsc, ale to z pewnością należy do top 3. Poza tym Japonia to niezwykle ciekawy kraj, ostatnio natrafiłem na spis ciekawostek - http://rzucijedz.pl/ciekawostki-ze-swiata/334-japonia-ciekawostki - dzięki którym poznałem takie miejsce w tym kraju jak Nara Dreamland. Także opuszczone miejsce.

0
0

Skomentuj