Kategorie:
Wyspa Hashima, nazywana jako Gunkanjima, to opuszczona wyspa położona około 15 km od miasta Nagasaki w Południowej Japonii na Morzu Wschodniochińskim. Jest jedną z 505 niezamieszkanych wysp w prowincji Nagasaki. Godne uwagi są porzucone betonowe budynki. Wyspa jest symbolem uprzemysłowienia Japonii, była również miejscem przymusowej pracy przed II Wojną Światową.
W kwietniu 1974 r. kopalnia została zamknięta, a jej mieszkańcy musieli opuścić Gunkanjima, porzucając wyspę ze wszystkimi budynkami. Zamieszkana przez ponad 5 tysięcy ludzi wyspa opustoszała w ciągu kilku tygodni. Przez lata stan obiektów górniczych pogarszał się, dając wyspie niesamowitą atmosferę nawiedzania. Ze względu na niebezpieczeństwo upadku struktur, Gunkanjima była zamknięta dla publiczności, a od wielu lat można było ją zobaczyć tylko z rejsów wycieczkowych, które okrążyły wyspę.
Hashima na XIX-wiecznej, japońskiej pocztówce - źródło: www.ehagaki-nagasaki.com
Hashima została ponownie otwarta dla turystów 22 kwietnia 2009 r. Wzrost zainteresowania wyspą spowodował inicjatywę ochrony jej jako dziedzictwa przemysłowego. Wyspa została formalnie zatwierdzona jako miejsce światowego dziedzictwa UNESCO w lipcu 2015 r. w ramach japońskiej rewolucji przemysłowej Meiji w Japonii: żelaza i stali, przemysłu stoczniowego i górnictwa węgla kamiennego.
Źródło: Hisagi/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Począwszy od lat trzydziestych XX wieku i do końca II Wojny Światowej koreańscy cywile i chińscy jeńcy wojenni zostali zmuszeni do pracy w ciężkich warunkach i byli brutalnie traktowani. Szacuje się, że na wyspie zmarło około 1300 robotników z powodu podziemnych wypadków, wyczerpania i niedożywienia.
Źródło: Flickr/kntrty/CC BY 2.0
Komentarze
Skomentuj