Pavlopetri, zatopione starożytne miasto
Image
Na Peloponezie w południowej części Grecji, znajduje się mała wioska o nazwie Pavlopetri. To tam własnie w 1967 roku dokonano odkrycia zatopionej w morzu osady, która okazała się być najstarszym zatopionym miastem swiata, liczącym sobie 5000 lat.
Pierwsze badania przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu w Cambridge w 1968 roku. Początkowo wiek miasta był datowany na okres mykeński czyli około lat 1600 do 1100 p.n.e. Późniejsze dodatkowe badania, odnalazły slady wcześniejszej okupacji miasta cofając jego początki do 2800 lat p.n.e. Obecnie uważa się, że Pavlopetri zostało zatopione około 1000 roku p.n.e. przez jedno z trzęsień ziemi.
[ibimage==46579==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Cały obszar wokół Pavlopetri, nigdy nie został powtórnie wypiętrzony nad poziom morza. Dzięki temu zachował się oryginalny plan miasta, nieuszkodzony przez działalność rolniczą i nadbudowy następnych pokoleń. Pavlopetri zajmuje obszar 9000m2. Naukowcy uzyskali unikalny wgląd w życie starożytnych Greków. Okazało się, że w miescie były dwupiętrowe budynki kryte dachówką z kanalizacją i toaletami z bieżącą wodą. Natrafiono na ruiny świątyń, cmentarza z dużymi rodzinnymi kryptami i placu targowego.
[ibimage==46580==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Posród tysięcy obiektów wydobytych z dna morza znajdują się rzezby, ceramika i wiele przedmiotów codziennego użytku. Duża liczba odnalezionych ciężarków używanych w tkactwie wskazuje, że Pavlopetri było osrodkiem produkującym tekstylia. Pavlopetri musiało być ruchliwym portem o czym może świadczyć duża liczba glinianych pitharis czyli dużych pojemników używanych na statkach do przechowywania towarów Dzięki doświadczeniu i wiedzy zdobytej przez archeologów na innych stanowiskach archeologicznych z epoki brązu. Oraz zastosowaniu najnowszych metod archeologicznych i technologii dostarczonej przez uniwersytet w Sydney, umożliwiającej trójwymiarowe skanowanie dna. Udało się stworzyć przy współpracy archeologów i ekipy BBC bardzo dokładną trójwymiarową rekonstrukcję miasta i przedmiotów tam odnalezionych.
- Dodaj komentarz
- 9669 odsłon