Pierwsza wzmianka o zorzy polarnej znaleziona w starożytnych chińskich kronikach

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Najstarszy na świecie datowany zapis obserwacji zorzy polarnej został znaleziony w tzw. Rocznikach Bambusowych – kronikach historii starożytnych Chin, obejmujących okres 2400-299 p.n.e. Jak dotąd najwcześniejsze znane wzmianki o tym, co można wstępnie przypisać zorzom, pochodzą z VI-VII wieku p.n.e. teraz uzyskano opis z X wieku p.n.e.. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Advances in Space Research.

 

Takie opracowania chronologiczne przynoszą korzyść całemu środowisku naukowemu poprzez zwielokrotnienie liczby przykładów ekstremalnych zjawisk pogody kosmicznej, które miały miejsce w przeszłości i grożą powtórzeniem się w naszych czasach, kiedy mogą im towarzyszyć poważne straty dla całej nowoczesnej infrastruktury technologicznej.

 

Odkryto że miejsce obserwacji tych zórz było daleko od północy, w Haojing [stolicy Zachodniego Zhou], na szerokości i długości geograficznej 34° 14'N. i 108 ° 46 ′ E, a to wydarzenie może być datowane na 977 lub 957 p.n.e. Na tej podstawie obliczono rozszerzenie widoczności zorzy do równika jako ≤39,0° w szerokości magnetycznej i zrekonstruowano granicę równikową owalu zorzy jako ≤45,5° w niezmiennej szerokości geograficznej. Znaleziska dokonano zaledwie dwa lata po przedstawieniu poprzedniego rekordzisty – kilku zapisów rzekomo o zorzach, o których wspominali asyryjscy astronomowie na tabliczkach klinowych w latach 679-655 p.n.e.

 

W tym przypadku problem z rozpoznaniem zorzy („pięciokolorowego światła”) w kronikach powstał, ponieważ oryginalne Roczniki Bambusowe zaginęły, a następnie zostały ponownie odkryte w III wieku naszej ery i ponownie utracone podczas Imperium Song, które istniało w X-XIII wieku. W XVI wieku pojawiła się „przywrócona” wersja tekstu, w której niebiański obiekt zainteresowania naukowców został zastąpiony przez „kometę”. Teraz nowe badanie wykazało, że ten odczyt należy uznać za błędny, bo chodziło o wielką aktywność słoneczną skutkująca niezwykłym pokazem fenomenu aurora borealis.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj