Podczas wykopalisk w Stonehenge odkryto artefakty sprzed 4500 lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Archeolodzy badający okolice Stonehenge, odkryli ślady ludzkiej obecności na przestrzeni około 7 000 lat. Odkryli oni tam również, tajemniczy obiekt z łupków stworzony około 4500 lat temu. Podsumowanie dużego badania zostało opublikowane na stronie internetowej projektu Wessex Archeology.

 

Do tej pory archeolodzy wykonali tylko część z zaplanowanych prac, ale dokonano już wielu niesamowitych odkryć. Mowa tu o neolitycznych pochówkach, a także starożytnych narzędziach i ceramice. Największe zainteresowanie wzbudził przedmiot znaleziony w grobie zagadkowej kobiety. Według wstępnych danych, wiek jej pochówku to około 4500 lat temu. Z jakiejś przyczyny pochowano ją wraz z tajemniczym przedmiotem wykonanym z łupka, który mógł być niegdyś fragmentem maczugi.


Źródło: Wessex Archaeology


Innym tajemniczym znaleziskiem była struktura w kształcie litery C pochodząca z epoki brązu, której naukowcy nie zdołano jeszcze zaklasyfikować. Mogła być ona częścią starożytnego warsztatu ponieważ odnaleziono ją na obszarze, który można nazwać przemysłowym. Znaleziono tam również dużą ilość wypalonego krzemienia. Wskazuje to, na możliwość masowej produkcji narzędzi krzemiennych i innych artefaktów.


Źródło: Wessex Archaeology


W jednym z neolitycznych pochówków znaleziono szczątki dziecka, pogrzebane razem z prostym prymitywnym naczyniem. Zgodnie ze słowami Matta Leaversa, jednego z badaczy zajmujących się tymi wykopaliskami:

„Te wstępne badania dały nam możliwość dokładniejszego poznania istniejącego tu krajobrazu i zanurzenia się w życiu tych, którzy mieszkali tu od tysięcy lat”

„Znaleźliśmy ślady ich działalności i rzeczy osobiste Oczywiście nie zmieni to zasadniczo naszych wyobrażeń o tym miejscu, ale nowa wiedza pomoże nam „dokończyć” obraz, który już mamy.”
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj