Polacy odkryli "niewidzialne" budowle Inków w Machu Picchu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół polskich archeologów pod kierunkiem dr. Bartłomieja Ćmielewskiego natrafił na nieznane struktury na terenie Parku Narodowego Machu Picchu. Konstrukcje, były dotąd niewidoczne gołym okiem, ze względu na gęstą dżunglę. Artykuł naukowy na ten temat, pojawił się na łamach Journal of Archeological Science.

 

Jak podaje Nauka w Polsce, na pokładzie drona zainstalowano skaner laserowy wykorzystujący technologię LIDAR. Z jego pomocą, archeolodzy zbadali duży obszar dżungli, pod którą skrywały się nieznane wcześniej budowle. Projekt badawczy, rozpoczął się kilka lat temu, a jego celem było zbadanie kompleksu ceremonialnego Chachabamba Inca znajdującego się w Narodowym Parku Archeologicznym Machu Picchu.

 

Analiza zdjęć pozwoliła ustalić, że centralną częścią kompleksu ceremonialnego była ogromna skała z wyrzeźbionymi w niej ołtarzami, stopniami i rowkiem. Ten ostatni, zgodnie z założeniami archeologów, mógł służyć do wlewania rytualnych napoji lub krwi zwierząt ofiarnych. Przed skałą znajdował się mały plac, na którego wierzchołkach, wzniesiono kilka budynków. Plac otaczały także małe łaźnie rytualne, których w sumie było około pół tuzina.

Dron wykorzystany do badania dżungli
Źródło: Dominika Sieczkowska

Skanowanie laserowe ujawniło także nieznane wcześniej kanały, którymi do kompleksu ceremonialnego wpadała woda z pobliskiej rzeki. Stwierdzono, że była ona dostarczana przez rury wykonane z bloków kamiennych. Odkryty system był częściowo podziemny, a woda, po przejściu przez centrum ceremonialne, wracała z powrotem do rzeki dzięki przemyślanemu systemowi odwadniania wstecznego.

 

Radar pomógł również w badaniu budynków znajdujących się na obrzeżach kompleksu ceremonialnego. Obrazy laserowe pomogły ustalić, że budynki zostały wykonane znacznie mniej starannie niż struktury rytualne w centralnej części kompleksu. Zdaniem badaczy, kompleks był zarządzany głównie przez kobiety. Wskazują na to obiekty znalezione podczas wcześniejszych wykopalisk, prowadzonych przez wspólny polsko-peruwiański zespół. Znalezione wówczas artefakty związane są z tkactwem, a w państwie Inków zajmowały się tym tylko kobiety.

Jedna z porośniętych struktur, odnalezionych przez polskich badaczy
Źródło: Dominika Sieczkowska

Archeolodzy wykorzystali również dane ze skanowania laserowego do zbudowania hydrodynamicznego modelu kanałów, które doprowadzały wodę do wanien. Dzięki temu można było ustalić, że nie był on wykorzystywany do potrzeb gospodarczych, ale miał charakter czysto symboliczny. Potwierdziło to wcześniejszą hipotezę, że woda w Chachabamba odgrywała rolę ceremonialną.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj