Polscy naukowcy odkryli na Bornholmie świątynię sprzed 5500 lat

Kategorie: 

public domain

Relikty potwierdzające istnienie świątyni sprzed 5500 lat, oraz  wierzeń i rytuałów kultowych poświęconych słońcu, odkryli  archeolodzy z Polski na duńskiej wyspie Bornholm w miejscowości Vasagard. Wykopaliska polskich studentów, zdobywających praktyczne umiejętności w czasie wykopalisk, są efektem wieloletniej współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Bornholmu. W tym roku studenci z Polski pracowali razem z kolegami z Kopenhagi.

 

Stanowisko w Vasagard intryguje naukowców. Około 5500 lat temu prawdopodobnie znajdowała się tu otoczona drewnianą palisadą świątynia poświęcona słońcu. Na takie przeznaczenie budowli wskazywać może wejście do kompleksu, położone w kierunku wschodu słońca w czasie przesileń i równonocy.

 

W czasie tegorocznych wykopalisk, archeolodzy odkryli kilka rowów w bliskim sąsiedztwie domniemanej świątyni. Według naukowców w rowach tych składano tymczasowo ciała zmarłych na czas dekompozycji tkanek miękkich. Następnie kości były wydobywane i grzebane już we właściwym miejscu pochówku.

 

Janusz Jankowski kierownik wykopalisk powiedział

 

 " W rowach odnalezliśmy dużą liczbę ceramiki, kości zwierzęcych i uszkodzonych dysków słonecznych, funkcja tych ostatnich nie została jeszcze do końca wyjaśniona"

 

Dyski słoneczne to małe kamienie, którym nadano kształt dysku i wyryto na nich symboliczne promienie słońca. Podobne artefakty odnaleziono na stanowisku w sąsiednim Rispebjerg gdzie już potwierdzono funkcjonowanie podobnej świątyni. Większość z odnalezionych dysków nosi ślady ognia zostały także w przeszłości celowo złamane, co ma prawdopodobnie związek z wykonywanymi rytuałami.

 

Polscy archeolodzy mają do dyspozycji najnowszy sprzęt, służący do laserowego skanowania 3D. Skaner Leica P30 miał swą premierę w kwietniu tego roku. Przy pomocy skanera archeolodzy dokumentują dyski słoneczne a także odkryte grobowce z różnych epok. Znaleziska te wskazują na ciągłą kilkusetletnią aktywność ludzką na tym terenie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj