Polscy naukowcy potwierdzają średniowieczną obecność Słowian w Maroku
Image
Na początku września pisałem o planowanej przez polskich naukowców wyprawie do Maroka. Celem wyprawy było potwierdzenie informacji zawartych w średniowiecznych, islamskich dokumentach wzmiankujących o obecności Słowian w Maroku. Wyprawa a w zasadzie rekonesans archeologiczno- etnologiczny zakończył się i można mówić o sukcesie i obiecujących perspektywach na przyszłe właściwe już badania.
Głównym celem wyprawy było wytypowanie miejsc w, których zostaną podjęte badania poszukiwawcze legendarnej osady słowiańskiej Quarjat as-Saqaliba co tłumaczy się "wieś Słowian" . Więcej na temat samej osady i historii Słowian w świecie muzułmańskim, można przeczytać w artykule pt "Polscy archeolodzy na tropie słowiańskiej warowni w Maroku" http://tojuzbylo.pl/wiadomosc/polscy-archeolodzy-tropie-slowianskiej-wa…
Polscy naukowcy przeprowadzili analizę średniowiecznej ceramiki zmagazynowanej w Instytucie Archeologii w Rabacie. Stwierdzono, że ceramika ta wykazuje podobieństwo do ceramiki słowiańskiej wytwarzanej na wyspie Wolin.
Potwierdzona została zatem pierwotna teza, że obecność Słowian w Maroku pozostawiała ślady w kulturze materialnej regionu gór Rif. Naukowcy są dobrej myśli i twierdzą, że istnienie takiej ceramiki daje możliwość odnalezienia jej przykładów w terenie i ułatwi zlokalizowanie zaginionej warowni.
Dr Piotr Maliński z Uniwersytetu Szczecińskiego powiedział, że w czasie wyprawy starano się rozpoznać współczesną ceramikę górali Rifu. Dzięki pomocy marokańskich kolegów dotarli do ostatniego warsztatu garncarskiego działającego w odizolowanej małej wsi Idardouchen położonej wysoko w górach Rif. Warsztat ten produkuje do dziś tradycyjną ceramikę rifańską. Naukowcy zakupili kilkadziesiąt naczyń w celu ich opracowania naukowego.
Powyżej część polskie wyprawy w terenie
Naukowcy przeprowadzili także badania powierzchniowe w dawnej stolicy królestwa Nekor, dziś wiosce Mnoud Nekkour, wytyczono także obszary dalszych poszukiwań. Według "Księgi dróg i królestw" autorstwa Abdullaha Al-Bakriego, Słowianie z gwardii emira po pokonaniu jego wojsk opuścili stolicę królestwa i wycofali się w góry gdzie wybydowali ufortyfikowaną osadę.
„Przeprowadziliśmy także wizję lokalną, która pozwoliła nam skorelować zasięgi jednostek fizjograficznych, czyli wzgórz, dolin, rzek, z zasięgiem jednostek etnicznych, plemiennych” - powiedział opiekun naukowy wyprawy, afrykanista prof. Ryszard Vorbrich. „Dalsze badania etnologiczne mają doprowadzić do tego, by z toponimii, czyli z nazw miejsc, wydobyć jakieś ślady obecności Słowian” - zaznaczył.
Naukowcy zaplanowali już kolejną wyprawę. „Wytypowany przez nas obszar zostanie objęty badaniami etnograficznymi i językoznawczymi. Chcemy znaleźć toponimy, a także legendy i podania miejscowej ludności, w których mogły zachować się ślady po Słowianach. Równolegle chcemy podjąć się badań nad rękopisem Al-Bakriego, który jest naszym głównym źródłem informacji o słowiańskiej wsi. Chcielibyśmy aby historycy stworzyli własne tłumaczenie tekstu, którego oryginał znajduje się w Paryżu” - powiedział dr Wojciech Filipowiak. Pod koniec roku 2017 zaplanowane są pierwsze badania powierzchniowe w górach Rif.
Wyprawa, która odbyła się w pażdierniku była pierwszą polską wyprawą etnoarcheologiczną używającą nowatorskich metod cyfrowych. Naukowcy mieli do dyspozycji nowoczesne urządzenia do skanowania 3D przestrzeni i obiektów. W czasie wyprawy naukowcy spędzili sporo czasu w archiwach i bibliotekach, ośrodków naukowych we Francji, Hiszpanii i Maroko, zajmujących się badaniem historii, etnologii i archeologii królestwa Nekkor. Nawiązano cenne kontakty ze Stowarzyszeniem Pamięci i Dziedzictwa Rifu, Fundacją Al-Idrissi i Królewskim Instytutem Kultury Amazigh. Kontakty te na pewno pomogą polskim naukowcom w badaniach nad tym mało znanym acz bardzo ekscytującym i fascynującym epizodem z historii naszych przodków.
- Dodaj komentarz
- 7318 odsłon
Słowianie zawsze byli cennymi
Słowianie zawsze byli cennymi niewolnikami.
Silni, pracowici. Najlepiej oczywiście rządzi się niewolnikami jeżeli wmówić im, że są nieproduktwyni, leniwi a najlepiej by jeszcze wierzyli, że po śmierci jak będą bardzo ale to bardzo ciężko pracować i być posłuszni spotka ich jakaś nagroda.
Patrząc wokoło nie można oprzeć się wrażeniu, że po kilku stuleciach prawie udało się wyodrębnić nową rasę Słowian, od urodzenia przygotowanych do zniewolenia.
Słowianie są w Maroku od 5
Słowianie są w Maroku od 5 wieku tzw wandalowie lud z Germani nie mylić z Germanami to co innego dlatego sa tam ich ślady
Wandalowie byli ludem
Dodane przez wenden slavic (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Słowianie są w Maroku od 5
Wandalowie byli ludem wschodniogermańskim.