Kategorie:
W czasie budowy drogi S3 koło Gorzowa Wielkopolskiego robotnicy wykopali kości prehistorycznego zwierzęcia. Znaleziskiem zajęli się naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego z Wrocławia, który współpracuje z Zakładem Paleozoologii Uniwersytetu we Wrocławiu.
Odkryto ponad 100 kości, które zidentyfikowano jako szczątki nosorożca z rodzaju Stephanorhinus. Dr Bogusław Przybylski szacuje wiek szczątków na 100.000 lat. Nosorożec miał w kłębie około 2m co czyni go nieznacznie większym od współcześnie żyjących nosorożców. Szczątki odnaleziono na dnie jeziora kopalnego.
Kości trafiły na Uniwersytet Wrocławski i tam zostaną przebadane. Naukowcy podkreślają, że to pierwsze tak kompletne znalezisko. W Polsce od czasów II WŚ odnaleziono 9 szczątków nosorożca z rodzaju Stephanorhinus, lecz ostatnie jest najbardziej kompletne. Ważne jest to, że zachowała się niemal kompletne uzębienie na szczęce nosorożca co pozwoli naukowcom na ustalenie diety prehistorycznego olbrzyma.
Powyżej szczęka z uzębieniem prehistorycznego nosorożca
Powyżej kość piszczelowa
Oprócz kości nosorożca naukowcy przebadają metodą aktywnych izotopów ponad 1000 próbek pobranych z osadów w miejscu odkrycia, pozwoli to na dokładniejsze datowanie znaleziska. Więcej szczegółów dowiemy się po zakończeniu badań, których rezultaty zostaną opublikowane w "Przeglądzie Geologicznym"
Komentarze
Skomentuj