Prehistoryczny olbrzym odkryty na budowie drogi S3

Kategorie: 

public domain

W czasie budowy drogi S3 koło Gorzowa Wielkopolskiego robotnicy wykopali kości prehistorycznego zwierzęcia. Znaleziskiem zajęli się naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego z Wrocławia, który współpracuje z Zakładem Paleozoologii Uniwersytetu we Wrocławiu.

 

Odkryto ponad 100 kości, które zidentyfikowano jako szczątki nosorożca z rodzaju Stephanorhinus. Dr Bogusław Przybylski szacuje wiek szczątków na 100.000 lat. Nosorożec miał w kłębie około 2m co czyni go nieznacznie większym od współcześnie żyjących nosorożców. Szczątki odnaleziono na dnie jeziora kopalnego.

Kości trafiły na Uniwersytet Wrocławski i tam zostaną przebadane. Naukowcy podkreślają, że to pierwsze tak kompletne znalezisko. W Polsce od czasów II WŚ odnaleziono 9 szczątków nosorożca z rodzaju Stephanorhinus, lecz ostatnie jest najbardziej kompletne. Ważne jest to, że zachowała się niemal kompletne uzębienie na szczęce nosorożca co pozwoli naukowcom na ustalenie diety prehistorycznego olbrzyma.

  Powyżej szczęka z uzębieniem prehistorycznego nosorożca

                                                     Powyżej kość piszczelowa

Oprócz kości nosorożca naukowcy przebadają metodą aktywnych izotopów ponad 1000 próbek pobranych z osadów w miejscu odkrycia, pozwoli to na dokładniejsze datowanie znaleziska. Więcej szczegółów dowiemy się po zakończeniu badań, których rezultaty zostaną opublikowane w "Przeglądzie Geologicznym"

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Maniek

W rzeczy samej 2 metry to

W rzeczy samej 2 metry to olbrzym.Nawet nie wiemy czy to naprawdę nosorożec nie ma przy szczęce rogu.

0
0
Portret użytkownika momencik

Jeżeli pod Gorzowem żyły

Jeżeli pod Gorzowem żyły nosorożce, to może oznaczać że teraz jesteśmy w fazie globalnego ochłodzenia, które wraca do normalności (a nie globalnego ocieplenia).

0
0

Skomentuj