Rysunki sprzed 40 tysięcy lat dowodzą zaawansowanej wiedzy starożytnych

Kategorie: 

Źródło: amiteshikha via Wikimedia Commons

Eksperci ujawnili niedawno, że starożytne obrazy uważane wcześniej za prehistoryczne symbole zwierząt, to starożytne mapy gwiazd. Nowe badanie naukowe ujawniło zaawansowaną wiedzę starożytnych ludzi o gwiazdach i konstelacjach, sprzed ponad 40 000 lat temu.

 

Starożytne dzieła sztuki, które można znaleźć w wielu miejscach w Europie, nie są jedynie przedstawieniami dzikich zwierząt. Okazuje się, że symbole zwierząt reprezentują konstelacje gwiazd na nocnym niebie. Są używane do reprezentowania dat, oznaczania ważnych wydarzeń czy przedstawiania momentó upadków asteroid. Nowe badanie, zostało opublikowane przez specjalistów z University of Edinburgh. Naukowcy sugerują, że starożytni ludzie zdawali sobie sprawę ze zmiany osi obrotu Ziemi. Odkrycie tego zjawiska, zwanego precesją równonocy, zostało wcześniej przypisane starożytnym Grekom. Zdaniem specjalistów:

„Wczesna sztuka jaskiniowa pokazuje, że ludzie posiedli zaawansowaną wiedzę o nocnym niebie podczas ostatniej epoki lodowcowej. Pod względem intelektualnym, nie różnili się od nas niczym”- wyjaśnił dr Martin Sweatman z Uniwersytetu w Edynburgu .

Eksperci z uniwersytetów w Edynburgu i Kent studiowali starożytną sztukę jaskiniową w Turcji, Hiszpanii, Francji i Niemczech. Naukowcy określili wiek sztuki jaskiniowej, datując chemicznie farby używane przez starożytnych ludzi. Następnie, za pomocą oprogramowania komputerowego, naukowcy przewidzieli położenie gwiazd, z chwilą powstawania farby. To ujawniło, że uznawane wcześniej za abstrakcyjne, przedstawienia zwierząt, można interpretować jako konstelacje, które pojawiły się w odległej przeszłości. Naukowcy doszli do wniosku, że niesamowite malowidła naskalne są dowodem na to, że starożytni ludzie stosowali wyrafinowaną metodę pomiaru czasu opartą na obliczeniach astronomicznych. Wszystko to pomimo tego, że malowidła naskalne dzieliły dziesiątki tysięcy lat.

Warte wzmianki są tu również nowe ustalenia dotyczące figury tak zwanego Człowieka-Lwa z Hohlenstein-Stadel. Pomnik uważany dotąd za czysto symboliczne dzieło, upamiętnia katastrofalne uderzenie asteroidy, które miało miejsce około 11 000 lat temu. Mowa tu o zdarzeniu, które rozpoczęło okres zlodowacenia znany jako Młodszy dryas.

„Ta data jest zapisana za pomocą precesji równonocy, a symbole zwierząt reprezentują konstelacje gwiazd odpowiadające czterem przesileniom i równonocy w tym roku”.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj