Sensacyjne odkrycia pod nosem ISIS w Iraku

Kategorie: 

Źródło: Powyżej kopiec na, którym znajdują się pozostałości miasta

Niemieccy archeolodzy z Uniwersytetu w Tybindze nie zważając na niebezpieczeństwo ze strony morderczego ISIS, odkryli duże i dotąd nieznane miasto z epoki brązu. Fascynujące odkrycie znajduje się w północnym Iraku koło miasta Dohuk, 45km od terytorium kontrolowanego przez samozwańczy kalifat i tylko 60km od Mosulu gdzie właśnie toczą się ciężkie walki z terrorystami ISIS.

Wykopaliska ujawniły, że w miejscu gdzie dziś istnieje malutka osada kurdyjska, 3000 lat p.n.e. założone zostało duże miasto otoczone murem, które prężnie funkcjonowało przez ponad 1200 lat. Badaniom przewodzą  prof. Peter Pfalzner z Institute for Ancient Near Eastern Studies (IANES) oraz dr. Hasan Qasim z Directorate of Antiquities w Dohuk.

Naukowcy odnalezli także na stanowisku, warstwy z epoki Akkadu, pierwszego imperium w dziejach ludzkości (2340-2200 p.n.e.). Badania prowadzone od sierpnia do pazdziernika 2016 miały charakter ratunkowy i ocaliły wiele zabytków od zniszczenia, w czasie budowy nowej drogi. O dużym znaczeniu miasta w zamierzchłej przeszłości świadczą liczne znaleziska odkryte na stanowisku.

Jak wykazały badania miasto posiadało mur obronny już w okresie około 2700 lat p.n.e. Duże kamienne budowle wznoszone były w mieście około 1800 roku p.n.e. Interesującym znaleziskiem są fragmenty ceramicznych płytek zapisanych asyryjskim pismem klinowym z około 1300 roku p.n.e. Sugeruje to, że w mieście istniała świątynia poświęcona Adadowi jednemu z najważniejszych bóstw Mezopotamii.

Adad był bóstwem  burzy, wiatru, deszczu i piorunów oraz siły niszczycielskiej.  Geneza Adada sięga okresu sumeryjskiego. Był on utożsamiany z pomniejszym bóstwem w panteonie sumeryjskim Iszkurem, którego cechy rozwinęły się w okresie babilońskim, a następnie asyryjskim, gdy Adadowi przypisano atrybuty i cechy wojskowe. O randze Adada świadczy włączanie jego imienia do imion królów.

Badania ujawniły także istnienie poza murami miasta podgrodzia. Używając pomiarów geomagnetycznych stwierdzono istnienie rozległej siatki dróg oraz dużych rozmiarów dzielnicę mieszkalną z wieloma budynkami o charakterze rezydencji a także jeden kompleks pałacowy, wszystkie budynki datowane są na epokę brązu. W czasie badań odkryto również cmentarz oraz drogę łączącą miasto z innymi regionami Mezopotamii i Anatolii, naukowcy szacują, że drogę wybudowano około 1800 roku p.n.e.

Kurdyjska wioska Bassetki w, której odkryto miasto z epoki brązu w przeszłości była już sławna a to za sprawą fragmentu pomnika z brązu odkrytego w tej wiosce w 1975 roku.  Z pomnika do naszych czasów ocalała tylko dolna część, podstawa i nogi wraz z fragmentem tułowia.

Powyżej: fragment pomnika króla Naram Sin

Dzięki inskrypcji na podstawie pomnika wiemy, że pomnik poświęcony jest władcy Akkadu o imieniu Naram Sin (2254-2218 p.n.e.), wnuka słynnego Sargona. Pod rządami Naram Sin imperium Akkadu osiągnęło szczyt potęgi. Sam Naram Sin jest jedynym znanym królem Akkadu uzurpującym sobie boskość i nazywającym się "Bogiem Akkadu". Na tej podstawie naukowcy przypuszczają, że nieznane z nazwy miasto było ważnym ośrodkiem granicznym Akkadu.

Powyżej: Stela przedstawiająca króla Naram Sin pokonującego irański lud Lullibi circa 2230 p.n.e.

Oprócz badań w Bessetki, zespół przeprowadził archeologiczny rekonesans na rozległym obszarze sięgającym granic Turcji i Syrii. W wyniku wstępnych badań określono pozycje ponad 300 wcześniej nieznanych stanowisk archeologicznych.

Cały rejon w okolicach Bessetki, określany przez naukowców jako skrzyżowanie kultur epoki brązu z Anatolii, Mezopotamii i Syrii,  jest bardzo obiecujący dla archeologów i planowane są dalsze badania w 2017 roku. Już teraz planowane są badania na wiele lat naprzód i naukowcy z Niemiec mają nadzieję na owocną współpracę z kolegami z Kurdystanu. Badania sponsorowane są przez Fritz Thyssen Foundation.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj