Spektakularne odkrycie starożytnego obserwatorium astronomicznego w Egipcie
Image
Niesamowite odkrycie w sercu Egiptu! Archeolodzy z Ministerstwa Turystyki i Starożytności (MOTA) dokonali spektakularnego znaleziska w Kafr el-Szejk, odsłaniając pozostałości potężnego obserwatorium astronomicznego sprzed ponad 2600 lat. To prawdziwa perła w koronie starożytnej nauki i kultury Egiptu.
Odkryta budowla, datowana na VI wiek p.n.e., była częścią faraońskiego kompleksu świątynnego w starożytnym mieście Buto. Obserwatorium zajmuje powierzchnię około 850 metrów kwadratowych i ma kształt litery L, wsparty na solidnych kolumnach. Wejście do obiektu skierowane jest na wschód, w stronę wschodzącego słońca, co sugeruje, że służył on do śledzenia ruchów niebieskich ciał.
Wewnątrz budynku archeolodzy natrafili na prawdziwe skarby. Najcenniejszym znaleziskiem jest ogromny, liczący 4,8 metra szerokości, zegar słoneczny wykonany z płyt i bloków wapiennych. To niezwykły przykład zaawansowanej technologii astronomicznej starożytnych Egipcjan.
Oprócz tego odkryto szereg pomieszczeń, które prawdopodobnie służyły do przechowywania instrumentów obserwacyjnych. Cztery małe pokoje z cegły mułowej i jedno kamienne pomieszczenie mogły pełnić funkcję wieży obserwacyjnej, skąd kapłani-astronomowie śledzili ruchy ciał niebieskich.
Wśród innych artefaktów znaleziono brązowe posągi boga Ozyrysa, terakotową figurkę boga Besa, a także granitową rzeźbę przedstawiającą Ozyrysa z inskrypcją na cześć kapłana Psammetichusa-Senebusa. Odkryto również przyrządy pomiarowe, naszyjniki, symbole religijne i wiele innych cennych przedmiotów.
Według MOTA, obserwatorium w Buto było największym kompleksem obserwacji astronomicznych w starożytnym Egipcie. To niezwykłe odkrycie rzuca nowe światło na zaawansowaną wiedzę astronomiczną starożytnych Egipcjan i ich umiejętność precyzyjnego śledzenia ruchów ciał niebieskich.
Archeolodzy podkreślają, że to odkrycie jest prawdziwym skarbem dla nauki i kultury. Pozwoli ono lepiej zrozumieć, jak rozwinięta była astronomia w starożytnym Egipcie, a także wzbogaci naszą wiedzę na temat życia codziennego i praktyk religijnych w tym fascynującym okresie historii.
- Dodaj komentarz
- 40 odsłon