Sukces polskich archeologów w Sudanie
Polscy archeolodzy odnaleźli 900-letnią średniowieczną kryptę. Zawierającą siedem naturalnie zmumifikowanych ciał. Odkrycia dokonano na terenie klasztoru w Starej Dongoli, stolicy zapomnianego chrześcijańskiego królestwa Makuri.
Na podstawie odnalezionego epitafium stwierdzono, że jest to krypta Arcybiskupa Georgiosa wpływowego lidera religijnego w królestwie Makuri, który zmarł w 1113 roku w wieku 82 lat. Ściany krypty zostały zapisane w języku greckim i koptyjskim fragmentami z ewangelii św. Łukasza, Jana, Marka i Mateusza. Na ścianach znajdują się także magiczne imiona i znaki oraz modlitwa mająca pochodzić od Maryji.
Inskrypcje na ścianach, pod którymi podpisał się niejaki Ioannes miały służyć zmarłym, jako ochrona przed złymi mocami a także, jako ochrona samej krypty. Krypta została odnaleziona w 1993 roku, lecz badania rozpoczęły się dopiero w 2009. Okazało się wtedy, że krypta pozostawała zamknięta od czasów ostatniego z pochówków aż do naszych czasów.
W czasie badań stwierdzono, że wszystkie z ciał należą do mężczyzn zmarłych po 40 roku życia. Mężczyźni pochowani zostali w bardzo skromny sposób, ubrani byli w skromne płócienne szaty przepasane prostym sznurem, tylko kilku z nich miało na sobie krzyżyk. W czasie badań ciała zostały z krypty wyniesione i szczegółowo przebadane, a inskrypcje na ścianach zabezpieczone i skopiowane w celu dalszych badań. Na pewno jeszcze one potrwają, a szczegółowa analiza inskrypcji zostanie opublikowana w jakiejś publikacji w niedalekiej przyszłości.
Warto także poświęcić kilka zdań mało znanemu królestwu Makuri. W okresie kiedy krypta została wybudowana, królestwo Makuri znajdowało się w okresie swojej świetności okres od późnego VIII w do XII w uznawany jest jako „złoty” w historii królestwa. Władcy Makuri władali obszarem dzisiejszego Sudanu a także częścią południowego Egiptu. Arabscy pisarze i podróżnicy z tego okresu byli zachwyceni klasztorami i innymi wspaniałymi budowlami w królestwie Makuri.
Dowodem na to jest niedawno odkryty, także przez polskich archeologów, kompleks świątyń w Banganari i Selib. Kluczem do sukcesu królestwa było ułożenie sobie dobrych stosunków z potężnym Kalifatem Fatymidów w Egipcie. Oba państwa powiązane były wymianą handlową, a wielu ludzi z królestwa Makuri służyła w armii Fatymidów. Niestety okres prosperity skończył się wraz z wejściem na tron W Egipcie dynastii Ajjubidów, która rozpoczęła wojny z królestwem Makuri doprowadzając do jego upadku w XIVw.
- Dodaj komentarz
- 2439 odsłon