Sylwetka Bolesława Chrobrego

Kategorie: 

public domain

Skoro już jesteśmy  w czasach Bolesława Chrobrego to zapraszam do wysłuchania bloku czterech audycji z anteny Polskiego Radia. Sylwetkę jednego z najwybitniejszych władców w historii Polski, przybliżają wybitni znawcy epoki średniowiecza w tym prof. Henryk Samsonowicz. Historycy rozmawiają o planach i ambicjach politycznych Bolesława Chrobrego oraz o problemach ówczesnej Europy z, którymi Bolesław Chrobry zmagał się przez cały okres swego panowania. 

Poniżej link do audycji

http://www.polskieradio.pl/13/156/Artykul/1488166,Wyprawa-kijowska-zapelnic-pusty-skarbiec

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Panie Leszku. Powinien Pan

Panie Leszku. Powinien Pan wspomnieć, że pomnik Bolesława Chrobrego wystawiony we Wrocławiu to karykatura Władcy, który podbił częśc Europy i rzucił potęge niemiecąa na kolana!Został wykonany przez niemiecko-zydowski zespół i przedstawia pijanego kmiecia z piką a nie rycerza Króla! Jestem zdziwiony dlaczego ta obelga uszła uwadze intelektualistów!Gdzie słynny miecz Chrobrgo i jaki z tego posagu symbol?? Piki mieli zwykli wojownicy a tu przedstawiono kurdupla z piką jako polskiego Króla!!!

0
0
Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

Kmieciu AMR Bolesław (a

Kmieciu AMR :-)Bolesław (a właściwie BoLech) używał szabli, a nie miecza i zwała się ona Korab  (wczesna wersja karabeli).Większość wojów tego okresu uzywala broni scytyjskiej i sarmackiej; kutej aż po Damaszek. Szczerbiec nie jest bronią Bolka (Bolecha) - użyto go, bo nawiązuje formą do katolickiego krzyża."Bolek" jest pochodną slowa Ołeg (Kołek) i oznacza "Wielkiego Pana" - tak jak OłegSandr (Aleksander) oznacza Wielkiego "Świętego/Smoczego" Pana.zaś słowo Chrobry jest tytulem wojennym i oznacza to co Kober (Kobra czyli Król Węży).Od słowa Bolech (Bolek) pochodzi słowo Polak - zawsze zwano nas Lach (Lech). Przed nim było wielu "Chrobrych" - jeden z nich spuścił nawet Wewnętrzne Morze do Przełomu Dunajca ; wcześniej ( jak nawet sam Birkenmayer pisywał) Wewnętrzne Morze uchodziło na spiską (levocką) stronę - i są tego dowody geologiczne na całym Podhalu. Sam niejeden znalazlem. no to pa.

0
0
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Rewelacje... Jestem otwarty

Rewelacje... Jestem otwarty nawet na niedorzeczności... Jednak z "ostrożności procesowej" poproszę o żródło owych rewelacyji- na razie ...

0
0

Skomentuj