Sylwetka Bolesława Chrobrego

Kategorie: 

public domain

Skoro już jesteśmy  w czasach Bolesława Chrobrego to zapraszam do wysłuchania bloku czterech audycji z anteny Polskiego Radia. Sylwetkę jednego z najwybitniejszych władców w historii Polski, przybliżają wybitni znawcy epoki średniowiecza w tym prof. Henryk Samsonowicz. Historycy rozmawiają o planach i ambicjach politycznych Bolesława Chrobrego oraz o problemach ówczesnej Europy z, którymi Bolesław Chrobry zmagał się przez cały okres swego panowania. 

Poniżej link do audycji

http://www.polskieradio.pl/13/156/Artykul/1488166,Wyprawa-kijowska-zapelnic-pusty-skarbiec

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Panie Leszku. Powinien Pan

Panie Leszku. Powinien Pan wspomnieć, że pomnik Bolesława Chrobrego wystawiony we Wrocławiu to karykatura Władcy, który podbił częśc Europy i rzucił potęge niemiecąa na kolana!Został wykonany przez niemiecko-zydowski zespół i przedstawia pijanego kmiecia z piką a nie rycerza Króla! Jestem zdziwiony dlaczego ta obelga uszła uwadze intelektualistów!Gdzie słynny miecz Chrobrgo i jaki z tego posagu symbol?? Piki mieli zwykli wojownicy a tu przedstawiono kurdupla z piką jako polskiego Króla!!!

0
0
Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

Kmieciu AMR Bolesław (a

Kmieciu AMR :-)Bolesław (a właściwie BoLech) używał szabli, a nie miecza i zwała się ona Korab  (wczesna wersja karabeli).Większość wojów tego okresu uzywala broni scytyjskiej i sarmackiej; kutej aż po Damaszek. Szczerbiec nie jest bronią Bolka (Bolecha) - użyto go, bo nawiązuje formą do katolickiego krzyża."Bolek" jest pochodną slowa Ołeg (Kołek) i oznacza "Wielkiego Pana" - tak jak OłegSandr (Aleksander) oznacza Wielkiego "Świętego/Smoczego" Pana.zaś słowo Chrobry jest tytulem wojennym i oznacza to co Kober (Kobra czyli Król Węży).Od słowa Bolech (Bolek) pochodzi słowo Polak - zawsze zwano nas Lach (Lech). Przed nim było wielu "Chrobrych" - jeden z nich spuścił nawet Wewnętrzne Morze do Przełomu Dunajca ; wcześniej ( jak nawet sam Birkenmayer pisywał) Wewnętrzne Morze uchodziło na spiską (levocką) stronę - i są tego dowody geologiczne na całym Podhalu. Sam niejeden znalazlem. no to pa.

0
0
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Rewelacje... Jestem otwarty

Rewelacje... Jestem otwarty nawet na niedorzeczności... Jednak z "ostrożności procesowej" poproszę o żródło owych rewelacyji- na razie ...

0
0

Skomentuj