Tajemnicze malowidła jaskiniowe Amazonii opisują nieznane nam światy

Image

Źródło: kadr z YouTube

Amazonia, ten ogromny i tajemniczy region Ameryki Południowej, kryje w sobie wiele fascynujących zagadek historycznych. Jedną z nich są niezwykłe malowidła naskalne, które od lat intrygują naukowców z całego świata. Najnowsze badania przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Exeter rzucają nowe światło na te starożytne dzieła sztuki.

 

 

Naukowcy pracujący w regionie Serrania de la Lindosa w północno-zachodniej Kolumbii dokonali przełomowych odkryć. Przeprowadzili oni pierwszą na tak dużą skalę ankietę wśród rdzennej ludności zamieszkującej kolumbijską Amazonię. Okazało się, że dotychczasowe interpretacje tych malowideł były dalekie od prawdy.

 

Najczęściej spotykane są sceny przedstawiające dzikie zwierzęta malowane w kolorze ochry, w tym również sceny myśliwskie. Jednak oprócz nich, naukowcy natrafili również na wizerunki, które do tej pory interpretowano jako opowieści o stworzeniu świata. Pojawiają się również sceny, w których ludzie zamieniają się w zwierzęta.

 

Badania wykazały, że starożytni artyści nie zajmowali się dosłownym opisem środowiska, w którym przyszło im żyć. Okazuje się, że sztuka naskalna opowiada o "specjalistach od rytuałów wchodzących w interakcję ze sferami duchowymi, przemianach ciał i przenikaniu się światów ludzkich i nieludzkich".

 

Potomkowie pierwszych artystów wyjaśnili naukowcom, że motywy w sztuce naskalnej nie tylko "odzwierciedlają" to, co artyści widzieli w "prawdziwym" świecie, ale także kodują i ujawniają ważne informacje o tym, jak społeczności tubylcze tworzyły, wchodziły w interakcje i utrwalały swoje zrytualizowane światy społeczno-kulturowe.

 

Przykładem jest odkrycie malowideł w 2023 roku na obszarze La Fuga, przedstawiających głównie zwierzęta. Starszy, do którego zwrócili się naukowcy, wyjaśnił, że zwierzęta te żyją nie w świecie rzeczywistym, ale w świecie duchowym. Podobnie, postacie z dwiema rękami okazały się nie zwykłymi ludźmi, ale gigantami mieszkającymi w duchowym domu - maloce.

 

Pojawiają się również wizerunki niezwykłych stworzeń, będących skrzyżowaniem lwa i pantery z dwiema głowami. Według starszyzny, te fantastyczne stworzenia również pochodziły ze świata duchowego. Co więcej, inna starsza osoba twierdziła, że wizerunki te nie zostały stworzone przez ludzi, ale przez duchy.

 

Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter zmieniają całkowicie nasze postrzeganie starożytnej sztuki naskalnej Amazonii. Okazuje się, że nie odzwierciedlała ona dosłownie otaczającego świata, ale była raczej oknem na duchową rzeczywistość, w której żyli starożytni artyści. Ich dzieła to nie tylko piękne obrazy, ale także zapis wierzeń, rytuałów i interakcji z niewidzialnym światem.

 

Odkrycia te rzucają nowe światło na kulturę i duchowość rdzennej ludności Amazonii, a także otwierają nowe pola badawcze dla archeologów i antropologów. Być może w przyszłości uda się nam jeszcze lepiej zrozumieć tę fascynującą część naszej ludzkiej historii.

 

 

100
1 głosów, średnio 100 %