Tajemnicze znalezisko z Serbii

Image

Foto: media serbskie

Dwa tajemnicze artefakty z epoki brązu, zostały odnalezione w 1903r  we wsi Dupljaja w Serbii. Dziś artefakty te znane są jako - Dupljajska kolica, a ich wiek szacowany jest na 3500 lat.

 

Naukowcy wierzą, że antropomorficzne wyobrażenia o ptasich głowach to bóstwa płodności. Specjaliści przypuszczają, że podobne kultowe rydwany mogły być wykorzystywane w obrzędach płodności. Odpędzających od pól złe moce i zapewniające dobre plony. Uwagę zwraca starożytny symbol swastyki, ozdabiający artefakty. Swastyka jest starożytnym symbolem, znanym z  wielu kultur. Od Japonii i Koreii po Indie i Iran.

 

Swastyka używana  była przez większość ludów europejskich w tym Słowian. Wśród których zwana  jest  swarzycą lub swargą, i otaczana była najwyższym szacunkiem. Najstarsza znana swastyka i terenów słowiańskich  datowana jest na 6000 lat. Samo słowo swastyka pochodzi z sanskrytu i znaczy tyle, co „przynoszący szczęście”. Swastyka najczęściej kojarzona  jest z kultem solarnym, jako symbol ognia i Słońca. Używana powszechnie, jako talizman  przynoszący szczęście, bywała też symbolem bogiń płodności. Ciekawy temat zapomnianej symboliki naszych przodków,   postaram się przybliżyć w osobnym artykule.

[ibimage==46395==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

W czasie prac archeologicznych natknięto się także na pozostałości dużego miasta Słowian Karasz, które było największą twierdzą  w Banacie w XI w . Na terenie miasta odnaleziono ruiny kamiennego kościoła oraz innego budynku, który był prawdopodobnie pałacem książęcym. Wśród znalezisk są także setki monet z centralnej i zachodniej Europy oraz fragmenty złotej i srebrnej  biżuterii.

 

 

0
Brak ocen