Tajemniczy Denisowianie krzyżowali się z mieszkańcami Azji i Nowej Gwinei!

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Denisowianie czyli jedna z człekokształtnych ras która miała funkcjonować równolegle do Homo Sapiens i Neandertalczyków, interesuje sobą historyków już od kilku lat. Tymczasem wyniki najnowszych badań opublikowane w czasopiśmie Cell wskazują na to że populacja tej zaginionej rasy była o wiele większa niż do tej pory sądzono.

 

Okazuje się bowiem, że mieszkańcy Wschodniej i Południowej Azji przejawiają oznaki genów należących do różnych populacji Denisowian. Oznacza to, że przodkowie takich ludów jak pochodzący z Nowej Gwinei Papuasi, rozmnażali się z przedstawicielami tego tajemniczego gatunku.

Zjawisko z którym mamy tu doczynienia to introgresja. Jest to proces polegający na włączaniu puli genów jednego gatunku do puli genów innego gatunku poprzez krzyżowanie hybrydy międzygatunkowej z jednym z jego rodziców. Fakt istnienia conajmniej dwóch przykładów na tego typu zjawisko oznacza, że współcześni ludzie oraz Denisowianie nie tylko żyli w jednym okresie, ale byli nawet skłonni współistnieć ze sobą a nawet współżyć płciowo.

Autorka badania, profesor Sharon Browning twierdzi że do introgresji doszło w okolicach 200 tysięcy do 50 tysięcy lat temu. Rozstrzał czasowy pomiędzy tymi datami wynika głównie z tego, że do dwóch znanych nam przypadków połączenia się genów Denisowian i Homo Sapiens doszło w dwóch oddzielonych od siebie częściach świata.

 

Tym samym, odkryta dopiero niedawno nowa rasa ludzi po której pozostały jedynie pojedyncze kości i zęby ujawniła przed nami kolejny sekret. Nie można zresztą wykluczyć, że tego typu badania doprowadzą nas do kolejnych tajemnic, bo jak twierdziła profesor Browning "archaiczne DNA" poszukiwane przez jej zespół badawczy nie należało jedynie do Neandertalczyków i Denisowian. Blisko 25% materiału genetycznego nie przypominało nic ze znanych nam gatunków ludzi. Oznacza to, że istnieje jeszcze wiele nieznanych nam hominidów, które również były w stanie krzyżować się z ludźmi. Pytanie brzmi, gdzie są ich szczątki?

 

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj