Ujawniono zdjęcia skarbu wikińskiego ze Szkocji

Kategorie: 

public domain

Ujawniono pierwsze zdjęcia skarbu wikińskiego, odnalezionego na polu w miejscowości Galloway w Szkocji. Skarb zakopany został ponad tysiąc lat temu w garnku. Ujawnione obiekty są częścią skarbu składającego się z około 100 przedmiotów.

Skarb został odkopany przez Dereka McClenna we wrześniu 2014 roku. Przez dwa lata instytucja Historic Enviroment Scotland prowadziła proces konserwacji zabytku. Specjaliści twierdzą, że jest to najważniejsze znalezisko wikińskie w Szkocji od ponad stulecia.

W skład skarbu wchodzi między innymi broszka pochodząca z Irlandii ale także złoto i kryształy oraz jedwab z okolic dzisiejszego Istambułu. Przedmioty datowane są na wiek IX i X.

Obecnie skarb znajduje się w Treasure Trove Unit, które zajmuje się wyceną tego typu znalezisk w imieniu skarbca królowej. Po określeniu rynkowej wartości skarbu, skarb zostanie zaoferowany do nabycia szkockim muzeum. Muzeum, które zdecyduje się na nabycie skarbu, zapłaci rynkową wartość znaleziska znalazcy skarbu Derekowi McClenna.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj