Unikalne znalezisko wydobyte z Jeziora Lednickiego

Kategorie: 

public domain

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dokonali ciekawego i unikalnego odkrycia w wodach Jeziora Lednickiego. Archeolodzy badali szczątki drewnianego mostu łączącego Ostrów Lednicki z lądem i niejako przy okazji odnalezli więcierz, czyli pułapkę na ryby. Beztlenowe środowisko pozwoliło na dobre zachowanie znaleziska oraz szczątków złapanych w pułapkę ryb, których według wstępnych obliczeń było 4 tysiące.

 

"Jest to jedyny taki zabytek z IX-X wieku znaleziony w trakcie badań podwodnych w Polsce"   Powiedział dr Krzysztof Radka, kierownik badań podwodnych.

 

Przy użyciu eżektora wodnego usunięto osady denne co umożliwiło archeologom dokonanie pełnej dokumentacji rysunkowej i fotograficznej znaleziska. Prace podwodne utrudniała bardzo zła widoczność na dnie jeziora.

                                                  Powyżej   szczątki więcierza

Operacja wydobycia znaleziska była bardzo trudna ze względu na kruchość wykonanego z wikliny obiektu. Operacja zakończyła się jednak  sukcesem i więcierz poddawany jest obecnie zabiegom konserwatorskim w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Szczątki ryb badane są pod kątem przynależności gatunkowej. Po zakończeniu prac konserwatorskich, więcierz trafi na powstającą w muzeum lednickim wystawę poświęconą rybołówstwu w czasach wczesnego średniowiecza.

 

Badania szczątków dwóch mostów łączących Ostrów Lednicki z lądem trwają od 1982 roku. Dłuższy most tak zwany "poznański" (w szczątkach tego mostu odnaleziono więcierz) po zachodniej stronie wyspy mierzy sobie 438 m, natomiast most wschodni tak zwany "gnieznieński" ma długość 187m i są najdłuższymi konstrukcjami tego typu z okresu średniowiecza w Polsce.

 

Ostrów Lednicki był jednym z centrów formującego się państwa Piastów. Do dziś na wyspie zachowały się resztki niegdyś monumentalnych drewniano-ziemnych fortyfikacji grodu. W centrum wyspy znajdują się także pozostałości zespołu pałacowego wybudowanego przez Mieszka I w drugiej połowie X wieku.

 

Historycy przyjmują uważać, że to właśnie tam Bolesław Chrobry przyjął i ugościł cesarza Ottona III w czasie jego pielgrzymki do grobu św. Wojciecha.  Hipotetycznie jest to także rezydencja Dobrawy żony Mieszka I. Rozwój grodu zahamował najazd czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku. Wtedy to razem z grodem spalono mosty spinające brzegi jeziora z traktem prowadzącym do Poznania i Gniezna.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika morga

Wspaniala praca

Wspaniala praca pletwonurköw.Film swwietnie pokazuje szczegöly operacji.Gratulacje dla wszystkich uczestniköw przedsiewziecia !

0
0
Portret użytkownika Heniek

Według polskiego Indiany

Według polskiego Indiany Jonesa i Nikoli Tesli w jednym czyli pana Wandaluzji z Wrocławia Ostrów Lednicki jest warownią z początku V tysiąclecia pne.Według pana Juliusza świadczy o tym fakt,że tynk ścian tego obiektu był jak się okazało barwiony lazurytem z Afganistanu.Ostrów Lednicki musiał więc powstać przed narodzinami techniki farbiarskiej a więc przed kulturą trypolską.

0
0

Skomentuj