W Anglii odkryto skarb rzymskich srebrnych denarów sprzed 2000 lat

Image

Źródło: kadr z YouTube

Brytyjscy archeolodzy dokonali fascynującego odkrycia w pobliżu wioski Barton Bendish w hrabstwie Norfolk, we wschodniej Anglii. Podczas prac wykopaliskowych natrafili na skarb składający się z szesnastu srebrnych denarów pochodzących z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Informację o tym znalezisku podał portal Live Science.

 

 

Odkryte monety stanowią wyjątkowy przekrój przez historię rzymskiej numizmatyki, obejmując swoim pochodzeniem okres ponad 230 lat - najstarsza datowana jest na 57 rok przed naszą erą, a najmłodsza na lata 175-176 naszej ery. Na denarach widnieją wizerunki kilku znaczących cesarzy rzymskich, między innymi Antoninusa Piusa oraz filozofa na tronie - Marka Aureliusza. Interesujący jest również fakt, że część monet przedstawia podobizny cesarzowych - Faustyny I i Faustyny II, co dodaje znalezisku kulturowego i historycznego kontekstu.

 

Adrian Marsden, ekspert ds. monet z Norfolk Historic Environment Service, ocenił, że odnaleziony skarb reprezentował w czasach rzymskich "rozsądną kwotę". Według jego szacunków, wartość tych szesnastu denarów można porównać do kilkuset współczesnych dolarów amerykańskich. Choć dla dzisiejszych standardów może to nie wydawać się imponującą sumą, w realiach starożytnego świata była to wartość godna zabezpieczenia.

 

Tereny dzisiejszego Norfolk stanowiły istotną część rzymskiej Brytanii, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą willi i gospodarstw rolnych. Eksperci rozważają kilka możliwych scenariuszy wyjaśniających obecność skarbu w tym miejscu. Najbardziej prawdopodobna teoria sugeruje, że właściciel celowo zakopał monety, stosując powszechną wówczas praktykę zabezpieczania majątku w czasach, gdy nie istniały jeszcze instytucje bankowe. Nie można jednak wykluczyć, że monety zostały po prostu zgubione przez właściciela i nigdy nie zdołał ich odnaleźć.

 

Szczególnie interesującym aspektem znaleziska, na który zwrócili uwagę numizmatycy, jest stabilna zawartość srebra we wszystkich monetach, mimo że pochodzą one z okresu ponad dwóch stuleci. Fakt ten świadczy o niezwykłej stabilności rzymskiego systemu monetarnego w analizowanym okresie. Jest to cecha odróżniająca odkryty skarb od znalezisk z okresów dewaluacji waluty, kiedy to starsze monety o wysokiej zawartości kruszcu były często wycofywane z obiegu i przetapiane.

 

Znalezisko z Barton Bendish dołącza do bogatej kolekcji artefaktów z czasów rzymskich odkrytych na terenie Wielkiej Brytanii, rzucając nowe światło na gospodarcze i społeczne aspekty życia w prowincjach Imperium Rzymskiego.

 

 

100
1 głosów, średnio 100 %