Kategorie:
W czasie prac archeologicznych, prowadzonych na terenie starożytnego trackiego miasta Perperikon w południowej Bułgarii. Archeolodzy natrafili na grób, który według prof. Nicolaia Owczarowa kierownika wykopalisk z całą pewnoscią jest pochówkiem wampirycznym.
Starożytne miasto odkryte 20 lat temu, skrywa ruiny cytadeli oraz świątyni poswięconej Dionizosowi a także ruiny chrześcijańskiej katedry nadbudowanej na wcześniejszych starożytnych strukturach. Pierwsze slady obecności ludzkiej na terenie miasta pochodzą sprzed 7000 lat. Sam pochówek wampira jest dużo młodszy i pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku.
Profesor Owczarow powiedział, że odkryty szkielet zachował się w bardzo dobrym stanie i należy do mężczyzny w wieku pomiędzy 40 a 50 lat. Aby zapobiec powstawaniu wampira z grobu, przybito go do ziemi nietypowym przedmiotem. W tym przypadku nie użyto jak zazwyczaj gwoździa lecz fragment pługa, lemiesz. Aby się upewnić, że wampir nie wyjdzie z grobu dręczyć żywych, odcięto mu lewą nogę poniżej kolana, którą złożono tuż obok ciała.
Prace archeologiczne na terenie trackiego miasta Perperikon.
Zespół archeologów odkrył także inny nietypowy pochówek. Odnaleziono mianowicie grób kobiety i jej dziecka. Ich ciała zostały ułożone w grobie w ten sposób by imitowały wizerunek Matki Boskiej z dzieciątkiem. Profesor Owczarow przypuszcza, że w ten sposób ludzie próbowali odpędzić plagą pustoszącą region w średniowieczu.
Najnowszy pochówek wampiryczny wpisuje się w cały szereg podobnych znalezisk na terenie Bułgarii, Bałkanów i całej Słowiańszczyzny. Bożydar Dimitrow kustosz Muzeum Narodowego w Sofii zaznacza, że 100 grobów wampirycznych odkryto w samej Bułgarii. Pokazuje to jak mocno wiara w wampiryzm zakorzeniona była wśród Słowian.
Skomentuj