W Egipcie odkryto grobowiec nieznanej dotąd królowej
Image

Czeski zespół archeologiczny z Instytutu Egiptologii pod kierownictwem Miroslava Barty dokonał ważnego odkrycia. Podczas prac w Abu-Sir odkryto grobowiec, który należy do żony lub matki faraona Neferefre z V dynastii rządzącej Egiptem 4500 lat temu. Abu- Sir w czasach Starego Państwa wykorzystywane było jako nekropolia stolicy państwa Memfis.
[ibimage==47288==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Egipski Minister Starożytności Mamdouh El-Damaty powiedział, że imię królowej Khentakawess III zostało odczytane na sciennej inskrypcji w odkrytym grobowcu który jest częścią kompleksu pogrzebowego faraona Neferefre.
[ibimage==47289==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
We wnętrzu grobowca odnaleziono także 30 naczyń wykonanych z wapienia i miedzi. Mamdouh El-Damaty wyjaśnił, że odkrycie jest ważne gdyż wypełnia kolejną lukę w naszej wiedzy o IV i V dynastii w czasach których powstały pierwsze piramidy.
- Dodaj komentarz
- 3247 odsłon