W Hiszpanii odkryto "kapsułę czasu" Nie zgadniecie gdzie była ukryta !

Kategorie: 

Źródło: Public domain

Kiedy hiszpańscy konserwatorzy zabytków przystępowali do renowacji XVIII wiecznej rzezby Jezusa, nie przypuszczali, że rutynowa konserwacja ujawni znalezisko o którym dowiedzą się miliony ludzi na całym świecie.

 

jak informuje gazeta El Pais odkrycia dokonano w miejscowości  Burgo de Osma. Konserwatorzy zajmujący się zabytkową figurą Jezusa zauważyli pęknięcie na rzezbie. Po bliższych oględzinach okazało się, że cały fragment rzezby można zdemontować a w środku znajduje się schowek.

 

Po zdjęciu pośladków Jezusa,  specjaliści znalezli we wnętrzu figury,  ręcznie zapisane dwie kartki papieru. Na dokumencie widnieje data 1777 rok, zapiski podpisane są przez kapelana katedry Burgo de Osma, Joaquína Míngueza. Tak więc znalezisko jest najstarszą "kapsułą czasu" kiedykolwiek odkrytą na świecie.

Kapelan katedry zostawił w figurze Jezusa zapiski dla potomnych. Chciał przekazać następnym pokoleniom wgląd w życie ludzi w swoich czasach. Zapiski dotyczą prozaicznych spraw, życia codziennego.  Wymienił także artystę, który wykonał rzezbę. Wedle zapisków artysta Manuel Bal wykonał także 5 innych figur dla kościołów w okolicy.

 

Joaquín Mínguez pisze następnie o plonach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, które uprawiali najczęściej  lokalni rolnicy. Wspomina o malarii i durze brzusznym, choroby te miały być w tym czasie najpowszechniejsze w jego okolicy.

Pisze też o milszych sprawach niż ciężkie choroby. Opisuje popularne w tamtym czasie i w tym regionie rozrywki, które umilały czas wolny lokalnej ludności. Do ulubionych należały gry karciane a także gra w kule. W czasie ulubionych gier wypito zapewne nie jedną butelkę wina. Kapelan z zadowoleniem wspomina, że zbiory winorośli były bardzo obfite od wielu lat.

 

Zapiski Joaquína Míngueza zostały przekazane do archiwum lokalnego arcybiskupstwa. Jednak by wypełnić intencje i pragnienie autora zapisków,  kopie zostaną włożone do rzezby, która po zakończeniu konserwacji wróci do kościoła. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj