Kategorie:
W Izraelu rodzina zmarłego zbieracza staroci, przekazała władzom jego zbiory wśród, których ciekawym eksponatem jest granat ręczny pochodzący z czasów wypraw krzyżowych.
W odróżnieniu od współczesnych granatów, średniowieczny granat wykonany został z grubej gliny a jego wytwórca włożył wysiłek by granat był nie tylko skuteczną bronią ale także aby posiadał walory estetyczne.
Drugą różnicą jest to, że w momencie eksplozji średniowieczny granat nie raził wroga odłamkami tak jak współczesne granaty ale był wypełniony tak zwanym "greckim ogniem" czyli  łatwopalną substancją.
Prawdopodobnie była to mieszanina oleju lub ropy naftowej  i smoły, siarki,  saletry,  soli kamiennej, żywicy i wapna palonego. Cechą charakterystyczną tej mieszaniny mógł być zapłon przy kontakcie z wodą morską co zawdzięczał zawartości wapna palonego, którego reakcja z wodą wytwarza duże ilości ciepła.
Ropa naftowa mogła pochodzić z terenów położonych nad Morzem Czarnym. Produkcja i skład mieszanki otoczone były w Cesarstwie Bizantyńskim tajemnicą. Za jej ujawnienie groziła w Cesarstwie kara śmierci.
"ogień grecki" użyto pierwszy raz w bitwie 29 kwietnia 694 roku w czasie oblężenia Konstantynopola przez muzułmanów. Wynalezienie tego pierwowzoru napalmu przypisuje się Kalinnikosowi, choć przyjmuje się uważać, że podobna substancja znana była już w starożytności a Kalinnikos bazował na doświadczeniach starożytnych Greków.
Granaty takie używane byÅ‚y głównie w bitwach morskich, skutecznie wzniecajÄ…c pożary na okrÄ™tach wroga. Marcel Mazliah, przez wiele lat pracownik elektrowni w północnym Izraelu znajdujÄ…cej siÄ™ blisko morza znalazÅ‚ granat wÅ‚aÅ›nie w  morzu. Åšredniowieczny granat nie byÅ‚ najstarszym znaleziskiem w kolekcji zbieracza, niektóre eksponaty siÄ™gajÄ… 3500 lat wstecz.Â
Skomentuj