W Maroku odkryto ślady po starożytnej nieznanej cywilizacji

Image

Źródło: tojuzbylo

Najnowsze odkrycie archeologiczne w północnym Maroku fundamentalnie zmienia nasze rozumienie historii północno-zachodniej Afryki. Archeolodzy odkryli pozostałości starożytnej osady Kash-Kush, której historia sięga ponad 3 tysiące lat wstecz, co podważa dotychczasowe teorie na temat osadnictwa w regionie Maghrebu przed przybyciem Fenicjan. Wyniki tych przełomowych badań zostały właśnie opublikowane w renomowanym czasopiśmie naukowym "Antiquity".

 

 

Przez dekady dominował pogląd, że tereny północnej Afryki zostały zamieszkane dopiero w okresie między VIII a VI wiekiem p.n.e., kiedy to na wybrzeżach afrykańskich pojawili się żeglarze i handlarze feniccy. Jednak nowe wykopaliska w Kash-Kush dostarczyły niepodważalnych dowodów, że ludzie zamieszkiwali te tereny już od 2200 roku p.n.e., prowadząc osiadły i zorganizowany tryb życia.

 

Badania archeologiczne odsłoniły fascynujący obraz codziennego życia mieszkańców Kash-Kush. Byli oni społecznością rolniczą, uprawiającą pszenicę, jęczmień oraz różnorodne rośliny strączkowe. Hodowali także zwierzęta gospodarskie, co wskazuje na dobrze rozwiniętą gospodarkę rolno-hodowlaną. Mieszkańcy osady budowali charakterystyczne okrągłe domy wykonane z gliny, trzciny i drewna – materiałów dostępnych w lokalnym środowisku.

 

Znaleziska archeologiczne świadczą o znacznym poziomie rozwoju technologicznego i kulturowego tej społeczności. Odkryto liczne kamienie młyńskie i narzędzia kamienne używane w codziennych pracach, a także bogaty zbiór ceramiki o lokalnym charakterze. Szczególnie istotnym znaleziskiem jest jeden z najstarszych przedmiotów wykonanych z brązu odkrytych dotychczas w Afryce Północnej, co sugeruje, że mieszkańcy Kash-Kush mieli dostęp do zaawansowanej metalurgii lub utrzymywali kontakty handlowe z regionami, gdzie takie technologie były już znane.

 

Historia osady nabrała nowego wymiaru po nawiązaniu kontaktów z Fenicjanami. W tym okresie w Kash-Kush pojawiły się nowe uprawy, takie jak winogrona i oliwki, które do dziś stanowią ważny element gospodarki śródziemnomorskiej. Archeolodzy odkryli również fragmenty charakterystycznej ceramiki fenickiej oraz pozostałości budynków kamiennych, co wskazuje na znaczące wpływy kulturowe przybyszów zza morza.

 

Jednak około 600 roku p.n.e. osada zaczęła wyludniać się. Badacze spekulują, że mogło to być spowodowane zmianami społecznymi lub ekonomicznymi w regionie, choć dokładne przyczyny tego procesu pozostają nadal przedmiotem badań i analiz.

 

Odkrycie Kash-Kush ma przełomowe znaczenie dla archeologii Afryki Północnej. Jest to pierwsza potwierdzona naukowo osada z epoki brązu na terenie Maghrebu, co dostarcza niepodważalnych dowodów, że już w trzecim tysiącleciu przed naszą erą północno-zachodnia Afryka była zintegrowana z siecią powiązań kulturowych i gospodarczych basenu Morza Śródziemnego.

 

Te odkrycia zmuszają naukowców do ponownej oceny historii kontaktów międzykulturowych w starożytności oraz roli lokalnych społeczności w rozwoju cywilizacyjnym regionu. Kash-Kush staje się kluczowym elementem w układance prehistorii Afryki Północnej, dowodząc, że obszar ten był zamieszkany i kulturowo rozwinięty na długo przed przybyciem fenickich żeglarzy i kolonizatorów.

 

 

100
1 głosów, średnio 100 %