Zespół archeologów z Polski i Słowacji odkrył w Egipcie pozostałości "wieżowca"sprzed 2500 lat

Kategorie: 

Źródło: Public domain Powyżej Domy w mieście Shibam w Jemenie.

Zespół archeologów z Polski i Słowacji odkrył w Egipcie pozostałości "wieżowca". Znalezisko znajduje się w Delcie Nilu w miejscowości Tell el-Retaba. Starożytny wieżowiec sprzed 2500 lat,  mógł mieć nawet 7 pięter, kilkanaście metrów wysokości sprawiało, że bez problemu górował nad większością budynków w mieście.

 

Fundamenty odkrytej budowli mają 20m długości i aż 1,8m szerokości. To właśnie na podstawie fundamentów naukowcy szacują, że budynek mógł mieć nawet 15m wysokości. Wbrew pozorom budynki takie nie były czymś nadzwyczajnym w starożytnym Egipcie. Badania pokazały, że budynki takie były popularne w Egipcie od VIII w.p.n.e. aż do V w.n.e.

 

Jak wyglądał wykonany z cegły mułowej budynek? Najlepiej obrazują jego wygląd bardzo podobne budynki w Jemenie. W miejscowości Shibam do dziś stoją w starym mieście budynki, które prawdopodobnie wyglądają dokładnie tak samo jak odnaleziony przez archeologów egipski "wieżowiec" .

 

Co skłoniło starożytnych Egipcjan do budowania w górę? Powodów mogło być kilka. Jednym z nich mógł być gwałtowny przyrost naturalny i przeludnienie miast, co wiąże się oczywiście z brakiem miejsca w miastach.  Od czasów największej świetności kraju faraonów w Nowym Państwie (XVI-XI w. p.n.e.) do Okresu Późnego, rozpoczynającego się w VII w. p.n.e., populacja Egiptu zwiększyła się z 3 do 5 mln osób. Naukowcy przypuszczają, że budynki takie zamieszkiwały bogate wielopokoleniowe rodziny.

 

Być może Egipcjanie zmuszeni zostali do budowania w górę,  przez wysokie wylewy Nilu. W ten sposób zabezpieczali się przed zalewaniem i podmakaniem wody, gdyż pomieszczenia użytkowe znajdowały się na wyższych kondygnacjach.

Powyżej : Miasto Shibam w Jemenie

Dom zbudowany w ten sposób posiada także walory obronne, co jest oczywiście bardzo przydatne w niespokojnych czasach.  By dostać się do wnętrza takiego budynku, trzeba było wspiąć się  wysoko po wąskich schodkach. W tym sensie budowle te podobne są do europejskich,  rycerskich wież mieszkalnych lub wysokich domów arystokracji italskiej, które zachowały się na przykład w Bolonii.

 

Być może obok przeludnienia i powodzi ludzie budowali tak wysokie domy z obawy o własne życie i zdrowie. Trzeci Okres Przejściowy (1070-664 p.n.e.) i Okres Późny (664 - 332 lat p.n.e.) to czasy licznych najazdów na Egipt - zarówno z południa przez Nubijczyków, jak i północy przez ludy azjatyckie, m.in. Asyryjczyków czy Persów.

 

Tell el-Retaba w starożytności było strategicznym miejscem. Można było stąd strzec ważny szlak łączący Egipt z Syropalestyną. Obecnie ze starożytnego miasta został spory pagórek o wymiarach 300m x 600m i wysokości do 6 m. W czasach starożytnego Egiptu miejsce to nazywało się Czeku,  natomiast w Biblii występuje pod nazwą Pitom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj